Szkoła Podstawowa nr 2

im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Dzisiaj jest: 20 stycznia 2019    |    Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Wydarzenia 2010/2011

 WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

 

KONKURS WIEDZY O MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU MUZYCZNYM IM. MARCINA AGRICOLI

 

   Po raz trzeci w naszej szkole, a po raz pierwszy dla wszystkich szkół gminy Świebodzin ogłosiłyśmy konkurs wiedzy o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Marcina Agricoli. Na zaproszenie uczniów z innych szkół zdecydowałyśmy się dlatego, ponieważ obecny rok obchodzony jest jako Rok Chopinowski oraz w tym roku szkolnym obchodzimy 65 - lecie istnienia.

   Celem konkursu jest wzbudzenie zainteresowania wydarzeniem kulturalnym jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Marcina Agricoli i zachęcenie do uczestnictwa w koncertach.

   Dzieci z części gminnych szkół (nie wszystkie zdecydowały się na udział w konkursie) odpowiadały na przygotowane pytania. Nie były zbyt trudne, a odpowiedzi na nie można było znaleźć w materiałach informacyjnych, które otrzymała każda ze szkół. Dodatkowo w naszej szkole była wykonana gazetka dotycząca festiwalu.

 

   Konkurs podsumowano w  piątek 17 września w Świebodzińskim Domu Kultury. Wśród dzieci starszych (klasy 4 – 6) jury wyróżniło Igę Jastrzębską, Patrycję Talar oraz Mikołaja Piaszczyńskiego (wszyscy PSP 6). Wśród dzieci młodszych (klasy 2 – 3) wyróżnienia powędrowały do rąk Gabrieli Sadowskiej, Maksymiliana Roja, Klaudiusza Konopackiego (wszyscy PSP 2), Marcina Kornobisa i Kacpra Hana (obaj PSP Gościkowo).

   Po wręczeniu nagród dzieci wysłuchały koncertu „Chopin odwiedza Lubuskie”, który odbył się w ramach Festiwalu Agricoli.

   Tegoroczny konkurs wiedzy o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Marcina Agricoli przygotowały opiekunki Samorządu Szkolnego Renata Ociepa i Alina Szumska oraz pani Beata Czechowska z ŚDK. Nagrody sponsorował ŚDK.

 

Renata Ociepa

Alina Szumska

 

 

OBCHODY DNIA NAUCZYCIELA


     13 października 2010 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uczestniczyli  w niej zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie. Część oficjalną rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrał  dyrektor szkoły – Marian Wieczorek, który złożył wszystkim nauczycielom, pedagogom, pracownikom naukowym i administracyjnym najserdeczniejsze życzenia.

   Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez panią Dorotę Wolnik, Dorotę Skrzypczak oraz Jolantę Kowalczyk. Uczniowie klas szóstych wystąpili z wiązanką wierszy i życzeń. W sposób humorystyczny przedstawili typy wszystkich nauczycieli oraz program zreformowanej szkoły. Na zakończenie części artystycznej wręczyli oni wszystkim nauczycielom kwiaty i podziękowali za trud wkładany w ich wychowanie.

 

PIESKI TYDZIEŃ?


   25 października przypada Święto Kundelka. Z tej okazji Mały Samorząd postanowił przygotować gazetkę o kundelkach naszych uczniów. Na gazetce samorządu, na półpiętrze dzieci zaprezentowały swoich psich ulubieńców. Obok zdjęć i rysunków można było przeczytać historie i ciekawostki o kundelkach. Wiele osób zatrzymywało się przed wystawą. Tylko właściciele rasowców nie byli zadowoleni, ale może zrobimy jeszcze i im psie święto;)

   Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Zwierząt zwróciło się do szkół z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu przed zimą podopiecznych zielonogórskiego schroniska. W dniach 27 - 29 października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 gromadzili materiały, o które prosili organizatorzy. Udało się zebrać stosy koców, kołder, poduszek, pościeli i ręczników do ocieplania psich bud. Dzieci przynosiły miski, smycze i zabawki dla zwierzaków. Zebrano ok. 100 kilogramów psiej karmy i wszelkiego rodzaju wypełniaczy. W czwartek i w piątek w budynku B pod hasłem: Kup ciasto! Nie żałuj złotówki PSU NA BUDĘ! zorganizowano sprzedaż ciast upieczonych przez mamy uczniów klas 0-III.  O tym, że mamy spisały się na medal, świadczy kwota 596 zł  uzyskana ze sprzedaży. Pieniądze zostaną przekazane na konto schroniska. 

   Ilość zebranych materiałów i środków finansowych bardzo ucieszyła uczniów i nauczycieli. To budujące, że dzieci i ich rodzice z takim zaangażowaniem odpowiedzieli na apel o pomoc dla zwierzaków. Niektóre z darów bardzo zaskoczyły czuwające nad przebiegiem akcji panie Renatę Ociepę i Alinę Szumską, bowiem wśród zebranych rzeczy była nawet satynowa pościel. Tej zimy  pieski będą wiodły królewskie życie. Szkoda tylko, że w schronisku, a nie we własnym domu… A może znajdzie się ktoś, kto przygarnie psiaka pod swój dach?

 

MONTAŻ POETYCKO-MUZYCZNY

 

   Dnia 29 października 2010 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2  w Świebodzinie odbył się montaż słowno-muzyczny  poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Uczniowie klas I-VI uczestniczyli w spotkaniu z piękną, czarowną    muzyką wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.  Montaż przygotowały: p. Jolanta Szepielewicz i p. Izabela Żukowska W programie wystąpili: Edyta Teodorczyk (skrzypce i recytacja), Jakub Dumanowski (pianino),  Remigiusz Czechowski (pianino),   Alicja Grochowina (skrzypce), Wiktor Ostrowski (skrzypce), Julia Sawicka (śpiew), Anna Gaździcka (śpiew), Monika Wilczyńska (recytacja, Paulina Łuczak (recytacja), Natalia Borkowska (recytacja), Monika Fabiś (prowadzenie programu), Agata Jankowiak (prowadzenie programu i recytacja), Michał Jarmal (taniec) i gościnnie uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie Sandra Nowakowska (taniec).

   Program było miłą dla ducha ucztą, spotkaniem z wielką muzyką i hołdem złożonym Fryderykowi Chopinowi, patronowi szkoły.  

 

 Jolanta Szepielewicz

Izabela Żukowska

 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

 

   We wtorek 9 listopada w auli szkolnej PSP nr  2 odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III B z wychowawczynią Małgorzatą Engiel oraz uczniowie klasy I C z wychowawczynią Czesławą Malinowską-Kenyeres, przygotowali krótką akademię przekazując swoim rówieśnikom wiadomości patriotyczne.

 

   Występ rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem szkolnego hymnu. Wielkie wrażenie na osoby zgromadzone w Sali zrobiły słowa: „Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego zarówno dziś jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości. Jestem Polakiem i wszystko co polskie jest moje i niczego się wyrzec nie mogę. Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam im lepszym jestem człowiekiem”. Dzieci najprostszym językiem przypominały w jaki sposób Polska odzyskała niepodległość, a recytację uzupełniał Mazurek Dąbrowskiego oraz znane pieśni patriotyczne. Wicedyrektor szkoły Beata Mrozowicz zaprosiła uczniów z rodzicami do Parku Chopina pod Pomnik Niepodległości. Uczniowie w zapalili w milczeniu znicze.

 

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM !

            Pod takim hasłem przebiegała kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego. W dniach 2 i 3 grudnia w obydwóch budynkach szkolnych odbył się kiermasz ciast upieczonych przez rodziców i innych opiekunów dzieci. Dorośli jak zwykle nas nie zawiedli i mogliśmy objadać się pysznymi wypiekami w przygotowanych przez SU kawiarenkach.

Miło było posiedzieć przy ciastku i herbacie w odmienionej auli szkolnej, ale i w znacznie mniejszej Kawiarence Pod Zegarem, na półpiętrze budynku B, panowała przyjemna atmosfera. Zebraliśmy  1250 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na prezenty dla uczniów naszej szkoły, którzy ze względu na stan zdrowia nie przychodzą do szkoły, są objęci  nauczaniem w domu oraz dla innych potrzebujących dzieci. Upominki wręczymy podczas corocznego Koncertu Wigilijnego.                                                                     

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego sukcesu, bo nie spodziewałyśmy się zebrania tak wysokiej kwoty. To budujące, że jest tak wiele ludzi o dobrych sercach.

Organizatorki akcji: Renata Ociepa i Alina Szumska

 

REJONOWY KONKURS RECYTATORSKI

 

   Dnia 10 grudnia 2010 roku w auli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie odbył się Rejonowy Konkurs Recytatorski Poezji o Fryderyku Chopinie pod patronatem burmistrza miasta p. Dariusza Bekisza. Organizatorami konkursu byli: PSP nr 2 w Świebodzinie i Świebodziński Dom Kultury. Inicjatorkami konkursu były nauczycielki naszej szkoły: p. Jolanta Szepielewicz i p. Izabela Żukowska.

  Konkurs ten stanowił ostatni punkt szkolnego programu obchodów Roku Fryderyka Chopina (pamięć wielkiego kompozytora i patrona szkoły czciliśmy w Tygodniu Szkoły konkursami, koncertami artystów filharmonii, apelami, montażami poetycko – muzycznymi; w listopadzie grupa uczniów wzięła udział w I Zlocie Wielkopolskich Szkół im. Fryderyka Chopina w Żychlinie k. Konina, gdzie zaprezentowała krótki program artystyczny).

  W kategorii szkół podstawowych w konkursie wzięli udział uczniowie ośmiu szkół:

Publiczej  Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie – Angelika  Ziach – kl. VI a,     Anna Gaździcka – kl. VI b,   Edyta Teodorczyk – kl. V c. 

Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Świebodzinie – Natalia Łazarewicz – kl. IV b,    Dawid Supiński – kl. VI c,  Magdalena Kowalik – kl. VI b, 

Publicznej  Szkoły Podstawowej nr 7 w Świebodzinie  Agata Budner – kl. V c,  Jagoda Kałużna – kl. V b, Joanna Matyjaszczyk – kl. VI a,

Publicznej  Szkoły Podstawowej w Boryszynie – Emilian  Rusiniak – kl. VI,  Emilia Dziubińska – kl. VI,  

Szkoły Filialnej   w  Chociulach – Kaja Knappe – kl. V,    Gabriela Bednorz – kl. VI ,

Publicznej  Szkoły Podstawowej  w Międzylesiu – Patrycja Rzepka – kl. V,   Daniel Piwecki –  kl. VI,  

Publicznej  Szkoły  Podstawowej w Mostkach – Małgorzata  Laufer – kl. IV,   Diana Paszkowska – kl. IV,   Weronika Tide – kl. VI,  

Publicznej   Szkoły  Podstawowej w Ołoboku - Emilia Bednorz – kl. V,   Dominik Fijałkowski – kl. VI.  

         W kategorii szkół gimnazjalnych w konkursie wzięli udział  uczniowie pięciu gimnazjów:

Publicznego Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie – Klaudia  Małagocka – kl.IIIi , Anna Szewczak – kl. III i,   Anna Stolarczuk – kl. I,  Zofia Sielicka – kl. II e,

Publicznego Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie – Barbara Żarska – kl. II b,  

Aleksy Jakimowicz – kl. III e,  Jakub Łukowiak – kl. I b,   Aleksandra Cal – kl. III c ,

Katolickiego Gimnazjum Społecznego w Świebodzinie – Filip Banicki – kl. II,  Aleksander Gała – kl. I,    

Publicznego Gimnazjum  w Radoszynie – Lidia Czarnuszewicz – kl. I ,  

I Gimnazjum  w  Zbąszynku – Małgorzata Graczyk – kl. III,   Alicja Urbanowicz – kl. III.

 

Recytacje oceniało JURY w składzie:  p. Stanisław   Mosiejko (dyrektor ŚDK) p. Beata Czechowska (ŚDK) i p. Marta Napierała (ŚDK).

 

JURY wybrano 3 LAUREATÓW w grupie uczniów szkół podstawowych i 3 LAUREATÓW w grupie uczniów gimnazjów.

SZKOŁY PODSTAWOWE:

Dominik Fijałkowski PSP w Ołoboku  (S. Ostrowski: „Fryderykowi Chopinowi”)  

Natalia Łazarewicz – PSP nr 6 (I. Słomińska: „Wrażenie z preludium Chopina”)

Anna Gaździcka – PSP nr 2  (W. Chotomska: „Walc”)

GIMNAZJA:

Małgorzata Graczyk – I Gimnazjum w Zbąszynku  (C. K. Norwid: „Fortepian Szopena”)  

Jakub Łukowiak – Publiczne Gimnazjum nr 3  w Świebodzinie (S. Ziembicki: „Piąty Konkurs Chopinowski”)

Klaudia Małagocka – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie (L. Rydel: „Preludium”)

 

Wyróżniono 4 uczniów ze szkół podstawowych i 2 uczniów z gimnazjów.

SZKOŁY PODSTAWOWE:

Dawid Supiński – PSP nr 6 w Świebodzinie (A. Oppman: „Powrót wygnańca”),

Magdalena Kowalik – PSP nr 6 w Świebodzinie (S. Ziembicki: „Piaty Konkurs Chopinowski”),

Edyta Teodorczyk – PSP nr 2 w Świebodzinie (C. K. Norwid: „Fortepian Szopena”),

Kaja Knappe – FSP w Chociulach („Deszcz muzyki”).

GIMNAZJA:

Aleksy Jakimowicz – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Świebodzinie (L. Goliński: „Wierzba nad Chopinem”),

Anna Stolarczuk – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie (A. Niemojewski: „Nad Utratą”).

 

Dodatkowo nauczyciele – opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie    wybrali po jednej najlepszej ich zdaniem recytacji w kategorii szkół podstawowych i w kategorii szkół gimnazjalnych. 

Nagrody otrzymali:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

Dominik Fijałkowski z PSP w Ołoboku

GIMNAZJA:

Małgorzata Graczyk – z I Gimnazjum w Zbąszynku

 

Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

Nagrody ufundowali: Burmistrz Świebodzina, PSP nr 2 w Świebodzinie i ŚDK.

   Dziękujemy wszystkim szkołom, które przyjęły nasze zaproszenie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę uczniów, którzy wzięli udział w konkursie i  w stronę nauczycieli – opiekunów, którzy przygotowali uczniów do recytacji, często trudnych wierszy.

   Gratulujemy zwycięzcom  i życzymy dalszych sukcesów w konkursach recytatorskich.  

Jolanta Szepielewicz

Izabela Żukowska

 

   MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY


  W czwartek – 16 grudnia 2010 roku w świetlicy szkolnej odbyło się ogłoszenie  wyników  IV  edycji   Międzyszkolnego  Konkursu   Plastycznego  pt. „Najpiękniejsza kartka  świąteczna bożonarodzeniowa”. W konkursie udział wzięli uczniowie ze świetlic szkolnych  Publicznych Szkół Podstawowych nr 2, PSP nr 6 i Szkoły Filialnej w Chociulach, PSP nr 7  i  Gościkowa. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło aż 146 prac. Kartki wykonane były różnymi technikami, ciekawie i pomysłowo zaskakiwały starannością wykonania i dużą inwencją  twórczą. Prace  konkursowe oceniane  były w  kategorii  klas  I – III   i  klas IV - VI. Spośród wszystkich nadesłanych kartek komisja wyłoniła najciekawsze i przyznała nagrody. Laureatami zostali:   

 

1. Aleksandra Sierżant – kl. 1c  PSP nr 2

2. Małgorzata Brzozowska – kl. 2c PSP nr 6

3. Joanna Palczewska – kl. 2  PSP 6 – Szkoła Filialna w Chociulach

4. Maksymilian Roj – kl. 3d  PSP nr 2

5. Marta Białowąs – kl. 3 c  PSP nr 7

6. Mateusz Żołnierczakiewicz – kl. 4b  PSP  Gościkowo

7. Andżelika Olejnik – kl.5  PSP  nr 6 – Szkoła Filialna w Chociulach

8. Julia Sawicka – kl. 6c  PSP nr 2

Ponadto w konkursie wyróżniono:

 1. Oliwia Domańska – kl. 1c PSP nr 2
 2. Roksana Baziak – kl. 1a PSP nr 2
 3. Marcin Szczechowiak – kl. 1b PSP Nr 6
 4. Weronika Żabińska – kl. 2c PSP nr 7
 5. Piotr Smolarczyk – kl. 2e PSP nr 6
 6. Eryk Karbownik – kl. 2c PSP nr 2
 7. Julita Brejdak – kl. 3a PSP nr 7
 8. Klaudia Jędrzejczak – kl. 4b PSP Gościkowo
 9. Julia Słomińska – kl. 4  PSP – Szkoła Filialna w Chociulach
 10.  Dżesika Kurałowicz – kl. 4a PSP nr 7
 11.  Artur Janik – kl. 5 PSP – Szkoła Filialna w Chociulach
 12.  Daniel Mieżeń – kl. 5b PSP  Gościkowo
 13.  Karol Czesnowicki – kl. 5c PSP nr 2

 Nagrodzeni i wyróżnieni  uczniowie otrzymali dyplomy i upominki ufundowane przez Przyjaciół Szkoły.

  Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane na wystawie w Urzędzie Miasta w Świebodzinie oraz w naszej szkole.

 

                                                                             Danuta Olek

 

 

ZAGRALIŚMY REKORDOWO!

           

            Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już 19 razy. Od sześciu lat gramy razem z nią i trzeba przyznać, że idzie nam coraz lepiej. Tradycyjnie sprzedawaliśmy serduszka z masy solnej. Pani Renata Ociepa upiekła ich ponad 500!!!. Dzieci z kółka plastycznego pani Kasi Porzucek przepięknie je pomalowały, a pan Janusz przymocował magnesy. W piątek 7 stycznia rozpoczęliśmy sprzedaż. Stoiska wyglądały cudnie, bo kolory serduszek i mieniące się na nich brokaty przyciągały wzrok i uwagę wszystkich. Jedno serduszko kosztowało 2 zł. Wśród kupujących było wielu rodziców, którzy wrzucali do puszek znacznie więcej pieniędzy.

  Po pierwszym dniu sprzedaży mieliśmy w puszkach 645 złotych! W niedzielę 9 stycznia delegacja samorządu przekazała te pieniądze do sztabu orkiestry. W poniedziałek i we wtorek kontynuowaliśmy sprzedaż, bo przecież jest wielu zapominalskich o dobrych sercach... Tym razem zebraliśmy 486,68zł. To było rekordowe granie, bo w sumie przekazaliśmy na pomoc dzieciom 1131,68 zł! Super wynik! Czy za rok uda nam się go poprawić?

                                      Opisała  A. Szumska

 

 

 

BEZPIECZNIE NA FERIACH, PO FERIACH WESOŁO!

 

       Pod takim hasłem uczniowie klasy I a i I b pod okiem pań: Beaty Gwozdowskiej i Aliny Szumskiej przygotowali apel. Powiedzieli: „Ferie to cudowny czas, kiedy w szkole nie ma nas!”, a potem przekazali kilka rad dotyczących bezpiecznych zabaw na śniegu. Teraz wszyscy wiedzą, że nie wolno bawić się w pobliżu jezdni i lepić twardych kul. Trzeba przewidywać zakończenie trasy zjazdu na sankach, a na łyżwach jeździć na lodowisku. Mamy nadzieję, że spadnie śnieg i będziecie umieli  mądrze bawić się.

„Każde dziecko o tym wie, ferie kiedyś skończą się!”, ale kiedy wrócimy do szkoły będzie wesoło. Przecież 14 lutego są walentynki - okazja do złożenia dobrych życzeń tym, których lubimy.

Uczniowie klasy I a przekazali kilka pomysłów na walentynkowe kartki.

Jeżeli w ferie dopadnie cię nuda, nie daj się jej i zrób walentynkę. Napisz imię, nazwisko i klasę do której chodzi wybrana osoba i w  poniedziałek przekaż kartkę walentynkowym listonoszom. Dobrze zaadresowane kartki z pewnością trafią do właściwych osób. Powodzenia!

                                           

TYDZIEŃ SZKOŁY ROK SZKOLNY 2010/2011

  W dniach 21-25 lutego 2011 roku w naszej szkole odbył się Tydzień Szkoły. W tym roku obchodziliśmy 201 rocznicę urodzin patrona szkoły Fryderyka Chopina.

 

                            zobacz więcej Tydzień Szkoły 2011

 

  KONKURS RECYTATORSKI KLAS I – III

 

    3 marca  2011  roku  w  auli  szkolnej  odbył  się Konkurs Recytatorski dla klas I-III. Celem konkursu było:

 • rozwijanie zdolności recytatorskich,
 • upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci,
 • prezentacja umiejętności uczniów.

   Do konkursu przystąpiło 33 uczniów. Ocenie podlegały: opanowanie pamięciowe, wymowa, modulacja, tempo mówienia i ogólne wrażenie artystyczne. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu komisja oceniająca postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

I miejsce – Klaudia Zdanowicz – klasa 1 D

II miejsce – Krzysztof Fornal – klasa 2 B

III miejsce – Natalia Dutkiewicz – klasa 3 A

Wyróżnienia

Alicja Goler – klasa 1 B

Aleksandra Sierżant – klasa 1 C

Aleksandra Czajkowska – klasa 1 D

Aleksandra Teodorczyk – klasa 1 D

Wiktoria Gaweł – klasa 1 D

Julia Szulc – klasa 2 B

Bartosz Sierant – klasa 2 B

Jan Siemaszko – klasa 2 C

Martyna Łuszczak – klasa 2 C

Marta Tywoniuk – klasa 3 D

Joanna Heluszka – klasa 3 D

 Organizator konkursu  

Danuta Olek

 

 

ZAPROSZENIE NA BEZLUDNĄ WYSPĘ

 

       W dniu 21 marca 2011 roku, czyli w pierwszy dzień wiosny szkolne koło teatralne zaprosiło wszystkich uczniów i nauczycieli  na przedstawienie pt. „Zielona Wyspa Banana”.

        Zabawna sztuka przeniosła  zgromadzoną publiczność na  bezludną wyspę, na której, mimo dostatku bananów, narzekali na swój los rozbitkowie. Ich sytuacja uległa całkowitej zmianie, gdy po długich oczekiwaniach  przybyli niespodziewanie marynarze. Zielona i kwitnąca wyspa spodobała się przybyszom tym bardziej, kiedy dowiedzieli się, że nie jest bezludna. Postanowili na niej pozostać wraz z rozbitkami, którymi okazały się dziewczęta umiejące szyć, śpiewać a nawet przyrządzać kotleciki bananowe.

     Młodzi aktorzy, uczniowie klas: IVb, IVc i Va  doskonale wcielili się w role marynarzy i rozbitków. Ich zabawne dialogi z udziałem sympatycznej małpki Kiki, którą grała Monika Szurko oraz wspólny taniec i śpiew sprawiły radość zebranej widowni. Jej gromkie brawa nagrodziły kilkutygodniowa pracę  początkujących artystów i zachęciły do kolejnych występów.

 

Członkowie koła teatralnego, którzy przygotowali przedstawienie:

Karolina Cieślik, Adrianna Jakimowicz, Adrian Drab, Aleksandra Niezbecka, Michał Musiał, Karol Dziewa, Wiktoria Walaszczyk, Oktawia Zarudzka, Natalia Szulc, Monika Szurko, Aleksandra Kpetse, Paulina Łyskawa, Julia Korytowska, Kinga Szwarga, Justyna Tustanowska.

                                                                     Opracowała: Dorota Skrzypczak

 

 

 

Przedsięwzięcie profilaktyczne pod nazwą 

„ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2011”

 

          W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczniowie klasy VIc Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie  pod kierunkiem  nauczycielki języka polskiego Doroty Skrzypczak -   zaprezentowali 14 IV 2011r. na szkolnej scenie program profilaktyczny pt. „Pięknie żyć”. Był on adresowany    do dzieci  i młodzieży z klas V – VI. Scenariusz przedstawienia, opracowany przez uczniów i opiekuna, łączył elementy kultury żywego słowa, pantomimy, muzyki, śpiewu i tańca. W opracowaniu scenografii służyła pomocą nauczycielka plastyki – Katarzyna Porzucek.

        Program dostarczył widzom w ciekawej formie informacji   na temat uzależnień i ich skutków, pokazał, jaką drogę należy obrać, aby poradzić sobie z własnymi problemami, akcentował przyjaźń, radość, rozsądek,  pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Ukazywał wnętrze młodego człowieka, jego życiowe rozterki i walkę z pokusami – alkoholem, papierosami i narkotykami.       

 

        W przedstawieniu wykorzystano  m.in. teksty piosenek R. Rynkowskiego „Pięknie żyć” oraz zespołu Myslovitz „Długość dźwięku samotności”. One towarzyszyły scenkom teatralnym, wygłaszanym tekstom, układom tanecznym. Wielkie wrażenie na widowni wywarło tworzenie  podczas widowiska, na tle nastrojowej muzyki, dekoracji – symbolu  drogi naznaczonej po jednej stronie takimi hasłami jak: mądrość, przyjaźń, marzenia, zdrowie, miłość, rodzina,  radość, prawda. Po drugiej stronie – używkami, czyli: chorobami, cierpieniem, samotnością, przemocą, uzależnieniem, śmiercią.  Droga ta ukazywała najważniejsze wartości w życiu młodego człowieka, uczyła dokonywania właściwych wyborów. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w odgrywane role, a ich powaga na scenie, odpowiednie gesty na tle nastrojowej muzyki  nierzadko wzruszały zebraną publiczność.

         Zaprezentowany program profilaktyczny wzbudził zainteresowanie widowni i skłonił młodych odbiorców, jak i artystów, do zadumy i refleksji nad własną życiową drogą i postępowaniem.

 Uczniowie występujący w programie „PIĘKNIE ŻYĆ” :

 Uczeń zagubiony : Daria Górkowska

 Uczniowie odgrywający role używek: R. Czechowski,  P. Graumann, P. Pielichowski        

 Uczniowie reprezentujący dobro: M. Molicka, G. Bartoszewska, J. Sawicka

Uczniowie stojący po stronie zła: W. Lebiotkowska, M. Kupiec,  P. Szałaj 

 Opracowała: Dorota Skrzypczak

 

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

   Dnia 25 maja 2011r. już po raz siódmy w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jego organizatorami są polonista p. Dorota Skrzypczak i nauczyciel bibliotekarz p. Izabela Żukowska. W tegorocznym konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas IV – VI. Ich zadaniem było piękne przeczytanie wcześniej wybranego przez siebie fragmentu prozy polskiego lub obcego autora. Zebrana w auli widownia z wielką uwagą i zainteresowaniem wsłuchiwała się w teksty literatury młodzieżowej – „Tajemniczy ogród”, „Pierścień i róża”, „Nowe przygody Mikołajka”, Koszmarny Karolek”… uczestnicy konkursu podczas swoich wystąpień zwracali uwagę na prawidłową intonację, właściwą modulację, przestankowanie. W ten sposób wyzwalali reakcje uczuciowe słuchaczy, pobudzali ich wyobraźnię.

   Jury w składzie: wicedyrektor – p. Iwona Kowalik, p. Izabela Żukowska i polonista – p. Dorota Wolnik miało twardy orzech do zgryzienia, aby wyłowić zwycięzców, gdyż poziom wystąpień uczestników  konkursu był bardzo wysoki. Po burzliwej naradzie ogłoszono wyniki:

   I miejsce zajęła Karolina Cieślik z kl. IV b, II miejsce – Paula Sosnowska z kl. V b oraz Edyta Teodorczyk z kl. V c, III miejsce zdobyli: Karolina Matusiak z kl. IV a i Marek Gaździcki z kl. V a. Wyróżnienia przyznano dwóm uczennicom – Alicji Grochowinie z kl. IV a oraz Alicji Bubernak z kl.IV d.

         Tegoroczny Konkurs Pięknego Czytania uatrakcyjnił występ szkolnego koła teatralnego. Młodzi aktorzy zaprezentowali inscenizację wiersza „Literki od A do Z” oraz wykonali utwór rapowy „Jutro sprawdzian!”.

         Umiejętność pięknego czytania i mówienia decyduje o komunikatywności wypowiedzi. W pewnością mogli się o tym przekonać uczestnicy i słuchacze konkursu, którym dostarczono wielu cennych wskazówek dotyczących sztuki czytania.