Szkoła Podstawowa nr 2

im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Dzisiaj jest: 20 stycznia 2019    |    Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Wydarzenia 2009/2010

WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2009/2010

 

Pierwszy września 2009

 

   Pierwszy września to nie tylko początek roku szkolnego. W tym roku to 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. W klasach i na szkolnych korytarzach pojawiły się okolicznościowe gazetki. Poczet sztandarowy i wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział we Mszy św., którą w intencji Ojczyzny odprawił ks. Z. Matwiejów. Podczas apelu przewodniczący Szkolnego Samorządu Jakub Ziemiański przypomniał zebranym o tym tragicznym dla całej ludzkości wydarzeniu. Następnie uczniowie z klasy III a wraz z wychowawczynią A. Szumską udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach żołnierzy, którzy zginęli w walce o wolną Polskę.

   To jednak nie koniec akcji związanych z wychowaniem patriotycznym.

   22 września w klasie III a odbyło się spotkanie z panią Danutą Kwiatkowską, która jako maleńkie dziecko wraz z rodziną została zesłana na Sybir. Gość opowiedział dzieciom o trudnych warunkach życia na zesłaniu, o głodzie, chorobach, śmierci, o marzeniach o tym, by wrócić do ojczyzny. Uczniowie z wielkim przejęciem wysłuchali pani Danuty. Obiecali, że w swoim dorosłym życiu zrobią wszystko, aby koszmar wojny nigdy się nie powtórzył.

Opisała A. Szumska

 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

   Tegoroczna akcja sprzątania świata przebiegała w kilku etapach. Rozpoczęła się zbiórką makulatury 7 września 2009 r.. Przez pięć dni uczniowie klas I - III  przynosili makulaturę, którą ważyliśmy z pomocą p. pielęgniarki i pań sprzątaczek. Każdego dnia informowaliśmy o wynikach zbiórki, co niewątpliwie mobilizowało klasy do rywalizacji. Miło było patrzeć na ogromne zaangażowanie rodziców, dziadków i starszego rodzeństwa. Te osoby przydźwigały  3 056 kg starego papieru. W klasach  IV - VI zbiórka trwała o trzy dni dłużej. P Wanda i p. Janusz zważyli 4 374 kg.

 

 

   W sumie zebraliśmy 7 430  kg. Po odbiór makulatury samochód przyjeżdżał trzy razy!! O pomoc przy załadunku poprosiliśmy starszych kolegów z liceum. Z  uzyskanych pieniędzy 500 zł przeznaczyliśmy na zakup papierowych ręczników i chusteczek do każdej sali lekcyjnej, a 240 zł przeznaczyliśmy na zakup cebulek żonkili.

   18 września na boisku odbył się apel, który poprowadzili: przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Ziemiański i Gabrysia Bartoszewska. Podczas apelu przedstawiono wyniki zbiórki makulatury oraz nagrodzone klasy. I tak do sali zabaw, za uratowanie ponad 10 drzew poszły I d i III a. Pizzę zjedli uczniowie klas I b, II c IV b, Vb, uratowali oni po około 10 drzew. Czekoladowe batony otrzymały klasy, które uratowały przynajmniej 3 drzewa. Podczas apelu złożono uroczyste przyrzeczenie, że uczniowie naszej szkoły będą żyć ekologicznie.

   W dalszej części p. dyrektor M. Wieczorek wręczył nagrody najlepszym zbieraczom baterii z ubiegłego roku szkolnego. Byli to: Oliwia Guzińska (2270 baterii), Patryk Martynowski (1658) – oboje z klasy V a, Jakub Ziemiański z klasy VI d (693), Monika Wilczyńska z klasy III d (247), Tobiasz Grabas z klasy VI d (365), Wiktoria Wojciechowska z klasy III d (247) oraz Adrian Wiedrowicz z III d i Monika Fabiś z IV d.

 

   Uczniowie otrzymali zasponsorowane przez Samorząd Uczniowski i  firmę recyklingową „Reba” plecaki, koszulki, książki, ekologiczne gry i piórniki. Z kolei przekazano p. W. Zielińskiej i p. J. Grządziel cebulki kwiatowe do posadzenia przy budynkach szkolnych. Po apelu niektóre klasy sprzątały teren wokół szkoły.

  W sobotę 20 września pięćdziesięcioosobowa grupa ochotników wraz z paniami R. Ociepą, B. Gwozdowską i A. Szumską wyjechała nad jezioro Niesłysz w celu posprzątania drogi wiodącej wzdłuż jeziora od plaży borowskiej do Krzeczkowa. Uczniowie zebrali dwa duże pojemniki śmieci. Pogoda dopisała, więc na koniec wyprawy odbyło się ognisko. Pieczone kiełbaski i słodycze bardzo smakowały wszystkim dzieciom. Wyjazd sfinansował pan burmistrz.

   W środę 23 września dzieci posadziły cebule kwiatowe przy budynkach szkolnych. Mamy nadzieję, że w tym roku szybko zobaczymy  wiosnę wokół naszej szkoły. Koordynatorami wszystkich działań były opiekunki samorządu: p. Renata Ociepa i p. Alina Szumska.

 

 

WULGARYZMOM STOP

 

   W ramach profilaktyki przeciwdziałania wulgaryzmom od wielu lat tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 jest zwiększenie świadomości uczniów na temat kultury języka polskiego i właściwego zachowania.

 

   Dnia 24 listopada 2009r. uczniowie klasy IVC pod kierunkiem p. Joanny Jóźwiak przygotowali przedstawienie „Tomek i mały kruk”. Występ miał na celu wykazanie braku poparcia dla wszechobecnego i panoszącego się wulgaryzmu. Postanowiliśmy zaprotestować przeciw temu zjawisku oraz wskazać jak się przed nim bronić i w jaki sposób go zwalczać. Małych aktorów z ogromnym zaangażowaniem obejrzała cała społeczność szkolna, której pokazano sposoby zdobywania przyjaciół. Uświadomiono, że miłe słowa, gesty i wzajemna pomoc mają ogromny wpływ na relacje międzyludzkie. To one sprawiają, że żyje się przyjemnie, radośnie w gronie rówieśników.

 

   Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły zapamiętają pouczenia wynikające z przedstawienia i urzeczywistnią je w codziennym życiu.

Joanna Jóźwiak

 

 

SZKOLNY  KONKURS  RECYTATORSKI   KLAS I – III

 

   16 lutego  2010 r. w auli szkolnej  odbył  się  Szkolny  Konkurs  Recytatorski klas  I, II,  III. W konkursie udział wzięło 31 uczniów.

Laureatami konkursu zostali:

1.   Jan Siemaszko – kl.1c

2.   Natalia Dutkiewicz – kl.2 a

3.   Alicja Grochowina – kl. 3 a

4.   Julia  Walkowska – kl.3d

5.   Wiktoria  Wojciechowska – kl.3 d

 

Wyróżnienia otrzymali:

1.   Katarzyna  Grzeczkowicz – kl. 1 a

2.   Krzysztof  Fornal – kl. 1 b

3.   Joanna  Heluszko – kl. 2 d

4.   Karolina Cieślik – kl. 3 b

5.   Alicja Bubernak – kl.3 d

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem dzieci.

 

 

 

Danuta Olek

 

WIOSNA I UFOLUDKI

   Kolejny raz pierwszy dzień wiosny przypadł w dniu wolnym od nauki. Zamiast tradycyjnego pochodu z marzanną, klasy III a i II c przygotowały w poniedziałek 22 marca przedstawienie pt. „Wiosna i ufoludki”.

 
 
 
 

 

   Zgromadzone w auli klasy obejrzały lądowanie ufoludków i ich spotkanie z dziećmi oraz wspólną wędrówkę po lesie w celu poznania naszego środowiska. Dzieci pokazały przybyszom oziminę, kwitnącą leszczynę i przebiśniegi. Podczas wędrówki ufoludki spotkały żaby idące składać skrzek, jeża i borsuka, którzy obudzili się z zimowego snu. Dowiedziały się co to rośliny chronione. Ufoludki poznały zwyczaj topienia marzanny. Na koniec wszyscy obejrzeli slajdy przedstawiające zwiastuny wiosny, o których była mowa w przedstawieniu. Widowni bardzo podobał się występ, bo w wielu momentach był śmieszny, a aktorzy doskonale odegrali swoje role. Przedstawienie przygotowały panie Alina Szumska i Grażyna Winnicka.

 

Apel „Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej”

 

   Dnia 15 kwietnia 2010 roku uczniowie klas IV – VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie uczestniczyli w bardzo uroczystym apelu.   Apel poświęcony był  obchodom Miesiąca Pamięci Narodowej.

   Kwiecień jest dla Polaków miesiącem zbiorowej narodowej pamięci o ludziach walczących i poległych za ojczyznę, pamięci o miejscach walk i męczeństwa narodu polskiego, pamięci o wszystkich Polakach – patriotach walczących o godność człowieka, o Polskę wolną i demokratyczną.

 

 

   Kwietniowe apele szkolne zawsze poruszają treści dla nas Polaków bardzo ważne, wzruszające, pełne tragizmu. Tegoroczny apel przybrał jeszcze bardziej smutne tony. Do czczonych wydarzeń z historii Polski doszło nowe, jakże  dramatyczne wydarzenie z 10 kwietnia, kiedy to w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech  Kaczyński, jego Małżonka Maria Kaczyńska oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu. Lecieli do Katynia, aby w naszym imieniu uczestniczyć w obchodach 70 – tej rocznicy zamordowania polskich oficerów. Pojechali tam jako oficjalna delegacja Polski i wszyscy zginęli w służbie Polsce. Tragiczna śmierć Przedstawicieli Narodu Polskiego jest wydarzeniem, które na stałe wpisuje się do  kwietniowych obchodów Pamięci Narodowej i od tego roku zawsze będziemy czcić ich pamięć. W poczuciu jedności, współczucia i braterstwa oddaliśmy im hołd.

    Apel przygotowali uczniowie klasy V d pod kierunkiem wychowawcy p. Jolanty Szepielewicz, a hasłem przewodnim były słowa: „Pamięć narodowa, jak Ojczyzna, jest dobrem najwyższym”. Dekorację przygotowała p. Izabela Żukowska.

   Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzania z historii Polski, wydarzenia, o których my Polacy powinniśmy zawsze pamiętać. Kalendarz wydarzeń rozpoczęły daty rozbiorów, a następnie walk Polaków o wolność i niepodległość (powstania narodowe, I i II wojna światowa, odzyskanie niepodległości, bohaterskie bitwy żołnierzy polskich na wszystkich frontach i walka Polaków w opozycji z komunistycznym  totalitaryzmem - stłumione przez władze PRL kolejne strajki, aż do  obalenia komunizmu w Polsce w 1989 roku). Fakty historyczne przeplatane były pięknymi pieśniami śpiewanymi przez uczniów klasy V d (Rota, Pierwsza brygada, Legiony, Czerwone maki pod Monte Cassino, Warszawskie dzieci, Ojczyzno ma, Biały krzyż, Żeby Polska była Polską), poezją patriotyczną i muzyką Chopina. Obok uczniów klasy V d wystąpili uczniowie kółka muzycznego, których piękny śpiew wzmocnił wymowę przedstawianych faktów. Szczególnie wzruszający był  śpiew solowy w wykonaniu Pauli Sosnowskiej (kl. IV b), Lilii Baloul (kl. VI a) i Anny Gaździckiej (kl. V b).

   Uczniowie oddali hołd  synom i córkom narodu polskiego, wiernym „umiłowanej ojczyźnie” i hasłu ojców naszych ”Bóg, honor i ojczyzna”,   wszystkim bohaterom, patriotom, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, o godne życie, o wolność słowa, religii, o powrót Rzeczypospolitej Polskiej do grona europejskich państw demokratycznych, w których godność i wolność człowieka stanowią wartości  nienaruszalne,  całemu narodowi polskiemu, za cierpienia i wytrwałość w dążeniu do wolności. Po słowach  kolejnych hołdów słychać było dźwięki werbla w wykonaniu Damiana Oryszewskiego.

   Apel kończyły słowa, będące przesłaniem do uczniów: Gdyby nasza Ojczyzna mogła przemówić, rzekła by: "Moja ziemia nasączona jest krwią tych co za mnie ginęli, tych którzy walczyli o moje przetrwanie!  Bądź dumny, że jesteś synem Polskiej ziemi. Bądź dumny ze swoich wielkich przodków".

   Apel był chwilą zadumy, refleksji nad naszą ojczyzną, przejmująca i ważną lekcją historii Polski, kształtującą tożsamość narodową młodego pokolenia Polaków.

Jolanta Szepielewicz

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

   Po raz szósty w PSP nr 2 w Świebodzinie zorganizowano Konkurs Pięknego Czytania. Odbył się on 10 maja 2010 roku w auli, a przygotowały go polonistka p. Dorota Skrzypczak i nauczyciel bibliotekarz p. Izabela Żukowska.

   Celem konkursu jest uwrażliwienie uczniów na kulturę i sztukę żywego słowa oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.

   W tegorocznym konkursie wzięło udział 22 uczniów z klas V – VI. Uczestnicy podczas swoich kilkuminutowych wystąpień pięknie czytali wcześniej wybrane fragmenty prozy polskich i obcych autorów. Zebrana w auli widownia z uwagą i zainteresowaniem wsłuchiwała się w prezentowane teksty literatury młodzieżowej. Stosowane przez czytających operacje głosowe – prawidłowa akcentacja logiczna, intonacja, właściwa modulacja i przestankowanie robiły wielkie wrażenie na publiczności, wyzwalały reakcje uczuciowe słuchaczy i pobudzały ich wyobraźnię. Wysoki poziom uczestników konkursu sprawił, iż jury (w składzie: wicedyrektor Iwona Kowalik, D. Skrzypczak, I. Żukowska) miało twardy orzech do zgryzienia. Po długiej naradzie nagrodzono ośmioro uczniów (1 miejsce – Adam Frąckowiak z kl. VI b, II miejsce – Angelika Ziach z kl. V a, III miejsce – Anna Gaździcka i Klaudia Sawicka z kl. V b oraz Joanna Korytowska i Anna Stolarczyk z kl. VI b, IV miejsce – Julia Sawicka z kl. V c i Jakub Ziemiański z kl. VI d), a pięciorgu przyznano wyróżnienia (Darii Górowskiej z kl. V c, Katarzynie Ratajczak z kl. VI a, Kindze Bobkiewicz z kl. VI a, Igorowi Fojtowi z kl. VI b oraz Weronice Bułach z kl. VI c).

 

  W czasie konkursu czytającym i publiczności towarzyszyli członkowie szkolnego kółka teatralnego, którzy zaprezentowali na scenie inscenizację wiersza pt. „List”.

  Tegoroczny Konkurs Pięknego Czytania sprawił satysfakcję uczestnikom jak i organizatorom i z pewnością wpłynie na poprawę poziomu czytania wśród uczniów.

 

 

Spotkanie z poezją

 

   „Miłość niejedno ma imię”-   takim hasłem koło teatralne, działające przy Publicznej Szkole Podstawowej w Świebodzinie pod kierunkiem polonistki Doroty Skrzypczak, zaprosiło dnia   2 czerwca 2010 roku społeczność uczniowską na kolejne spotkanie z poezją.

 

 

  Czerwono - różowe stroje młodych artystów oraz w podobnej tonacji dekoracja, przygotowana przez nauczycielkę plastyki -  Katarzynę Porzucek, symbolizowały najwspanialsze i najważniejsze w życiu każdego człowieka uczucie– miłość oraz tworzyły wyjątkowy nastrój. Zebrana w auli widownia miała okazję uświadomić sobie, że uczucie to występuje pod rożnymi postaciami. Piękne i wzruszające wiersze, m. in. W. Szymborskiej,   K. I. Gałczyńskiego, fragmenty Listu św. Pawła do Koryntian wygłaszane na tle doskonale dobranej muzyki informowały o miłości do Boga, ojczyzny, przyrody, o miłości rodzicielskiej, braterskiej, przyjacielskiej.

 

 

   Ukazywały, że każda z nich jest ważna w różnych okresach życia człowieka, każda przynosi radość, szczęście, ale wymaga też poświęceń  i wyrzeczeń.   Na zakończenie programu młodzi aktorzy wręczyli publiczności czerwone papierowe serca, życząc wszystkim prawdziwej i bezinteresownej miłości.

 

 

   Spotkanie z poezją było atrakcyjną lekcją o człowieczeństwie  i życiowych wartościach. Z pewnością zapamiętają ją  uczniowie występujący na scenie jak i zebrani   na widowni. Gromkie brawa publiczności przyniosły wielką radość i satysfakcję wykonawcom z klas: IVa, VIb i VId. Szkoda, że był to już ostatni występ szóstoklasistów, którzy niebawem opuszczą mury „Dwójki”.

   Skład zespołu teatralnego:

  Adam Frąckowiak,  Tobiasz Grabas, Aleksandra Konstanciak, Joanna Korytowska, Julia Korytowska, Małgorzata Kowalczuk, Joanna Kuśmierz, Klaudia Lewandowska, Paulina Łyskawa, Zuzanna Ogańska, Katarzyna Salej, Anna Stolarczuk,  Aleksandra Strankowska, Natalia Szulc, Justyna Tustanowska, Joanna Wdowiak, Jacek Wróblewski, Aleksandra Zachara, Jakub Ziemiański, Paula Żukowska

 

 

Montaż z okazji Roku Chopinowskiego

 

   Dnia 16 czerwca 2010 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzinie odbył się montaż słowno-muzyczny z okazji Roku  Chopinowskiego, poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Montaż przygotowały: p. Jolanta Szepielewicz i p. Izabela Żukowska, a wystąpili  uczniowie szkoły i gościnnie uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie. Program obejrzeli uczniowie i nauczyciele  klas 0 – VI, a także rodzice występujących uczniów.

 

 

  Szkoła, która od 1965 nosi imię Fryderyka Chopina, każdego roku w Tygodniu Szkoły czci pamięć tego wielkiego Polaka, wybitnego kompozytora i pianistę świata, nazywanego „poetą fortepianu”. W tym roku szkolnym, z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, w Tygodniu Szkoły odbyło się szereg   imprez uświetniających tą rocznicę, ale przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie i nauczyciele zapragnęli, aby jeszcze raz zabrzmiała w szkole jego muzyka.

 

 

   Spotkanie z  urzekającą muzyką Chopina łączyło się z poezją, która jakże pięknie splata się z życiem i muzyką kompozytora (wiersze recytowały: Maja Duda – Chrzanowska, Edyta Teodorczyk, Joanna Chruścińska i Paula Sosnowska). Uczennice prowadzące program (Katarzyna Ratajczak i Klaudia Wołk) przekazały najważniejsze fakty z jego życia. Na pierwszym planie montażu była jednak muzyka Chopina, którą pięknie zaprezentowali uczniowie grający na pianinie (Jakub Dumanowski i Remigiusz Czechowski), skrzypcach (Edyta Teodorczyk i Wiktor Ostrowski), gitarze (Daniel Buklarewicz).

 

 

Widownia usłyszała też jak pięknie można śpiewać o Chopinie i śpiewać do muzyki Chopina (solistki: Aleksandra Retkowska, Julia Sawicka, Anna Gaździcka, Paula Sosnowska, Joanna Chruścińska oraz chórek w składzie: Anna Sajdyk, Marika Drozdalska, Aleksandra Kpetse, Klaudia Sawicka, Oliwia Kumke, Kinga Jakóbowska, Natalia Baczyńska, Aleksandra Dębowska). Zachwyt widowni wzbudziła para taneczna: Sandra Nowakowska z PSP nr 6 i Michał Jarmal (PSP nr 2), którzy pięknie zatańczyli walca do muzyki Chopina.

 

 

Program był hołdem złożonym Fryderykowi Chopinowi. Uczniowie w imieniu własnym  i całej społeczności szkolnej swoimi występami wyrazili swój podziw i uznanie dla jego  muzyki. Godzinne widowisko było miłą dla ducha ucztą.

Każdego roku w PSP nr 2 uczniowie wsłuchują się w dźwięki muzyki Chopina. Sprzyja to uwrażliwieniu młodych ludzi na piękno tej wielkiej  muzyki, która chociaż tak bardzo związana z Polską zawiera wiele nieprzemijających wartości ogólnoludzkich, które czynią Fryderyka Chopina „Wielkim Obywatelem Świata”.

Jolanta Szepielewicz

Izabela Żukowska