Szkoła Podstawowa nr 2

im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Dzisiaj jest: 22 lipca 2018    |    Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Rok szkolny 2014/2015


 

Sprzątanie świata  21 akcja ”Sprzątania Świata” przebiegała pod hasłem: „Turysto! Szanuj środowisko!”. W piątek przed ósmą rano uczniowie klas I d, III c i V b wraz z wychowawczyniami ruszyli do Wilkowa, bo to przecież miejsce wypoczynku wielu mieszkańców Świebodzina. Niestety pogoda nie sprzyjała wędrowaniu wzdłuż jeziora, więc pierwsze dwie godziny, dzięki gościnności pani Dąbrowskiej, spędziliśmy w wilkowskiej świetlicy czekając aż deszcz przestanie padać.  Ok. godziny 10.15 rozpoczęliśmy sprzątanie wilkowskiej plaży. Wszyscy uczestnicy akcji zostali zaopatrzeni w lateksowe rękawiczki i worki.  Każdy piątoklasista zaopiekował się jednym pierwszakiem i razem zbierali pozostawione przez niekulturalnych turystów śmieci. Klasa trzecia oczywiście nie wymagała dodatkowej opieki i dzielnie przeszukiwała okalające jezioro zarośla. Plaża jest bardzo zadbana, więc nie było tam zbyt wielu odpadków, ale na leśnej drodze worki dość szybko zapełniły się papierami, plastikowymi opakowaniami, puszkami. Szkoda, że jest tak wielu prymitywnych ludzi, którzy nie zabierają swoich śmieci, nie troszczą się o to, by miejsce wypoczynku było czyste. Po stu minutach sprzątania zostawiliśmy worki ze śmieciami i odpoczywaliśmy na plaży. Tu oczekiwała na nas rodzina łabędzi. Chyba wzbudziliśmy w nich zaufanie, bo dość szybko ruszyły w naszym kierunku i domagały się pożywienia. Rzucając im kanapki wycofaliśmy się z plaży. Krótką zabawą na placu zakończyliśmy naszą akcję „Sprzątania Świata”. Poranny deszcz pokrzyżował nasze plany, ale i tak zrobiliśmy kawał dobrej roboty!

 
Wycieczka integracyjna klas pierwszych


   29 września br. klasy 1e i 1f wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze. Wyjazd ten był świetną formą integracji najmłodszych klas. Dzieci wzięły aktywny udział w zabawach animacyjnych pod tytułem „W świecie bajek”. 
Wizyta nauczycieli z partnerskiej szkoły w Neuenhagen

   Dnia 29 września 2014r. gościliśmy w naszej szkole nauczycieli z partnerskiej szkoły w Neuenhagen. Ok. godziny 13 Pan Dyrektor oficjalne powitał gości  w auli szkolnej. Przy kawie i słodkościach rozmawialiśmy o pierwszych wrażeniach z pobytu w Polsce. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie szkoły. Pokazaliśmy naszym koleżankom i kolegom z Niemiec liczne koła zainteresowań, które odbywają się w szkole, jak również pozostałe budynki placówki. Najbardziej nauczycielom podobały się gabinety naszych pierwszoklasistów.  Kolejnym punktem wizyty był przejazd pod pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Monument zrobił na gościach ogromne wrażenie. Następnie pokazaliśmy naszym przyjaciołom zza Odry miasto i zapoznaliśmy ich z krótką historią Świebodzina. Po zwiedzeniu miasta odbył się w obiad w restauracji, podczas którego goście mogli posmakować polskich potraw. To kilkugodzinne spotkanie było wspaniałą okazją do poznania większości nauczycieli, uczących w szkole podstawowej w Neuenhagen, oraz ustalenia dalszego planu działania, dotyczącego współpracy pomiędzy szkołami.


Nasi uczniowie nagrodzeni na sesji Rady Miejskiej

   Dnia 30 września na sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie odbyło się wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Mój czas” i w konkursie ulotkowym  „Hop na narty”,  które odbyły się w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej pn. „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2014”.

   Z naszej szkoły nagrody otrzymały Julia Szulc z klasy VI c (konkurs plastyczny) oraz Martyna Oświecimska i Zofia Jarosławiecka (konkurs ulotkowy). Uczennice i ich opiekunowie (p. Izabela Żukowska i p. Elżbieta Domańska) zostali zaproszeni  na obrady sesji, gdzie uroczyście Burmistrz miasta Świebodzina p. Dariusz Bekisz wręczył im nagrody.

 


 
Już jesteśmy uczniami!

   Pod takim hasłem przebiegała uroczystość Pasowania na ucznia, która odbyła się w miniony piątek 3 października w Sali widowiskowej ŚDK. Dlaczego nie w szkolnej auli? Proste – nigdy nie było aż 130 pierwszoklasistów! Dzięki uprzejmości dyrekcji ŚDK ta niezwykle ważna  impreza odbywała się w komfortowych warunkach.

  Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem szkolnym. W części artystycznej przedstawiciele sześciolatków pożegnali się z zabawkami, uczniowie zdali egzamin z wiedzy o Polsce, zasad zachowywania się w szkole i z obowiązków ucznia. Pan Dyrektor uznał, że mogą złożyć ślubowanie. Pierwszoklasiści z przejęciem powtarzali słowa przyrzeczenia.  Po ślubowaniu pan Dyrektor poprosił pana burmistrza Dariusza Bekisza, aby razem z nim pasował na uczniów dzieci z sześciu klas.

 Najmłodsi uczniowie w galowych strojach, kolorowych biretach, z okolicznościowymi plakietkami, pięknie prezentowali się na scenie. Choć oczekując na swoją kolej, dzieci zachowywały się dość swobodnie, to każdy pierwszak był przejęty, kiedy wielki ołówek dotykał jego ramienia. Rodzice z zapałem fotografowali swoje pociechy. Potem, dla upamiętnienia Pasowania, wybrani uczniowie złożyli odcisk palca w Kronice Szkoły.  Następnie przyszedł czas na życzenia i prezenty. Pan Burmistrz przekazał odblaskowe kamizelki, by dzieci poruszając się w ruchu drogowym, były widoczne i dzięki temu bardziej bezpieczne. Ksiądz Dziekan Zbigniew Matwiejów prosił dzieci, by brały przykład ze św. Jana Pawła II gdy on był małym chłopcem. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Wiesława Stefanowska prosiła rodziców o wspieranie swojego potomstwa i nauczycieli, a na osłodę przekazała kosz knopersów. Przedstawiciel rodziców pierwszoklasistów pan Andrzej Jakóbowski życzył wszystkim, by bohaterowie tej uroczystości wyrośli na mądrych, dobrych i uczciwych ludzi.

   Po oficjalnej części pasowania goście i rodzice opuścili salę widowiskową, a nowo pasowani uczniowie obejrzeli film pt. „Kurczak mały”.

   W biretach, z dyplomami w ręku nasi najmłodsi uczniowie wrócili do domów. Od poniedziałku zacznie się prawdziwe szkolne życie. Czołem Pierwszaki! Powodzenia!
                                                                                                                      A.Sz.


ORLIK CUP 2014

  Po raz piętnasty już świebodzińska DWÓJKA zorganizowała Ogólnopolski Cykl Turniejów Piłki Ręcznej ORLIK CUP 2014. Zawody odbyły się w Miejskiej Hali Sportowej w Świebodzinie, oraz przyległym boisku tartanowym Orlik 2012 w dniach 4 - 5 października 2014r. W tym roku rywalizowali chłopcy z rocznika 2003 i dziewczęta z rocznika 2002.  W każdej kategorii uczestniczyło po 6 drużyn, grano najbardziej sprawiedliwym systemem „każdy z każdym” w czasie 2 x 10 minut, ze zmiennym systemem obrony zgodnie z przepisami ZPRP. Drużyny rywalizowały o statuetkę ORŁA, patrona klubu. Nowością natomiast była punktacja pomeczowa. System punktacji wymyślony przez Francuzów, stosowany od kilku lat w projekcie „Szczypiorniak na Orlikach” zakłada przyznanie dla drużyny 2 pkt za zwycięstwo w I połowie, 2 pkt za zwycięstwo w II połowie, 3 pkt za zwycięstwo w całym meczu. W ten sposób drużyna może zdobyć maksymalnie 7 punktów w meczu. Przy remisie następuje podział punktów, natomiast drużyna przegrana zdobywa symbolicznie 1 pkt. System bardzo emocjonujący, mobilizuje do aktywnej gry w całym meczu!!

SOBOTA 4 października 2014 - CHŁOPCY

Wyniki rywalizacji chłopców klas piątych ze świebodzińskiej „Dwójki” z: Gorzowem 9:10 w pierwszej połowie (5:4), Jerką 8:9 (5:2), Kostrzynem 8:12 (6:5), Nową Solą 13:7 (7:5), Poznaniem 7:14 (4:7).

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce: MKS Poznań (29 pkt) trener: Joanna Draszkiewicz

II miejsce: UKS 'Miś' Gorzów Wlkp. (28 pkt) trener: Paweł Cichoń

III miejsce: UKS 'Spartanie' Jerka (25 pkt) trener: Tomasz Leonarczyk

IV miejsce: UKS 'Orlik' PSP-2 Świebodzin (17pkt) trener: Zbigniew Jaroszewicz

V miejsce: UKS 'Nukleon' Kostrzyn (13 pkt) trener: Marek Zatylny

VI miejsce: UKS 'Trójka' Nowa Sól (8 pkt) trener: Zbigniew Malaczewski

 

   Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Konrada Kolasę z Gorzowa, najlepszym bramkarzem został Michał Gorlas z Poznania, tytuł 'Króla strzelców' wypracował sobie Krzysztof Kubiak z Jerki, zdobywca 29 bramek. Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki, gadżety oraz nagrody rzeczowe. Typowani przez trenerów, najlepsi zawodnicy w poszczególnych zespołach:

Eryk Popławski z Gorzowa, Jakub Banasik z Poznania, Krzysztof Kubiak z Jerki, Kacper Dłużak ze Świebodzina, Konrad Wróbel z Kostrzyna, Miłosz Topij z Nowej Soli - wszyscy zostali także wyróżnieni nagrodą rzeczową.

Drużynę gospodarzy reprezentowali (w nawiasie strzelone bramki): Dłużak Kacper (6), Kipran Michał, Marczenia Piotr, Strychalski Wojciech (1), Piwoński Jakub (1), Łęcki Michał, Rudnicki Maksymilian (11), Łobażewicz Adam, Dłużniewski Jakub, Stanulewicz Mikołaj (24), Jastrzębski Igor, Kowol Tobiasz (2), Naks Antoni, Zawadzki Nikodem, oraz bramkarze: Szarłowicz Jan i Sudak Patryk.

 

 NIEDZIELA 5 października 2014 - DZIEWCZĘTA

Wyniki rywalizacji dziewcząt klas szóstych ze świebodzińskiej 'Dwójki' z: Dębnem 6:14 (4:7), Dopiewem 5:14 (1:8), Gnieznem 8:13 (6:9), Żaganiem 6:10 (5:8), Siódemką 10:5 (5:3).

 

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce: UKS 'Tuzinek' Gniezno (33 pkt) trener: Robert Dyc

II miejsce: UKS 'Gryf-06' Dębno (27 pkt) trener: Andrzej Magdziarek

III miejsce: UKS 'Czarni' Żagań (21 pkt) trener: Lech Berenc

IV miejsce: UKS 'Pantery' Dopiewo (20 pkt) trener: Paweł Wolny

V miejsce: UKS 'Orlik' PSP-2 Świebodzin (11 pkt) trener: Barbara Patan

VI miejsce: UKS 'Siódemka' Świebodzin (8 pkt) trener: Ewa Zdziennicka

 

   Za najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Paulinę Hennig z Gniezna, najlepszą bramkarką została Oliwia Morawska z Gniezna, najwięcej bramek (34) zdobyła Maria Borysewicz z Dębna. Najlepsze zawodniczki w swoich zespołach: Wdowczyk Martyna z Gniezna, Godzik Natalia z Dębna, Idzikiewicz Małgosia z Żagania, Pawlak Partycja z Dopiewa, Tomczak Zuzanna ze świebodzińskiej Dwójki, Adaśko Martyna ze świebodzińskiej Siódemki.

Skład drużyny z Dwójki: Tomczak Zuzanna (24), Łuszczak Martyna, Kubacka Zuzanna (5), Buryn Maja, Szulc Julia (1), Jarosławicka Zofia (6), Łączak Ania, Sadowska Gabrysia, Piechocka Jagoda, Niezbecka Wiktoria, oraz bramkarka: Suszyńska Emilia.

Skład drużyny z Siódemki: Król Weronika, Górczewska Martyna (1), Piechocka Sara, Davidge Sara, Olejniczak Anna, Adaśko Martyna (24), Stępień Dominika (1), Szkwarek Iga, Cichańska Wiktoria, Nitecka Sandra, Sawicka Julia, Mokry Dagmara, oraz bramkarka: Pawlak Katarzyna.

Zespoły otrzymały dyplomy i puchary za zajęte miejsca. Zawodnicy w drużynach na podium otrzymali medale. Wszyscy wyróżnieni zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe, najlepsi statuetki, trenerzy i opiekunowie gadżety z logo turnieju.

Trenerzy i obsługa turnieju degustowali smakowite ciasta przygotowane przez rodziny zawodników gospodarzy. Podziękowania kierujemy do rodziców i dziadków: Łęckiego Michała, Dłużniewskiego Jakuba, Naksa Antoniego, Dłużaka Kacpra, Jarosławickiej Zosi, Szulc Julii, Suszyńskiej Emilii, Łączak Ani, Kubackiej Zuzi, którzy przygotowali przepyszne ciasta dla uczestników.

Sponsor strategiczny: Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, oraz Gmina Świebodzin, Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, Art-Klim-Plus Świebodzin, Restauracja Siesta.

 
Dzień Edukacji Narodowej

  Uroczysta akademia, podziękowania, kwiaty i wiersze to wszystko z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowali uczniowie klas szóstych dla swoich nauczycieli.

  Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwany Dniem Nauczyciela to najważniejsze święto dla uczniów i nauczycieli. To dzień, w którym uczniowie składają podziękowania swoim wychowawcom za trud włożony ich nauczanie. Miłym akcentem uroczystości było również przyznanie wyróżnionym nauczycielom nagrody  dyrektora szkoły. 
Tydzień Biblioteki Szkolnej

W dniach od 20 do 24 października w szkole obchodziliśmy Tydzień Biblioteki Szkolnej. Z tej okazji uczniowie przeżyli w naszej bibliotece sporo radosnych chwil. Każdego dnia odwiedzający bibliotekę uczniowie mogli poczęstować się cukierkami i jabłkami.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się kącik darmowej książki. Zainteresowani mogli szperać w wyłożonych na stolikach książkach, które przynieśli do biblioteki uczniowie. Książki były wprawdzie używane, ale w bardzo dobrym stanie. Niektórzy znaleźli książki dla mamy, babci i rodzeństwa.Przygotowane też zostały zagadki literackie dla uczniów wszystkich klas. Zagadki dla klas IV – VI rozwiązywało 61 uczniów, a dla klas I – III – 126  uczniów. Wśród uczniów, którzy prawidłowo odpowiedzieli losowane były nagrody niespodzianki. Losowanie odbyło się w bibliotece na długich przerwach. Szczęśliwych zwycięzców losowali sami uczniowie.  Losowanie okazało się fajną zabawą, wszyscy uczniowie chcieli losować. Nagrodami były kredki, pastele, kolorowe teczki, długopisy, czekolady.

     
POMAGAMY AZYLANTOM! PODAJEMY ŁAPĘ!

   Pod koniec października rozpoczęliśmy zbiórkę żywności i przyborów potrzebnych podopiecznym  Azylu na Koziej. Uczniowie naszej szkoły dzielnie znosili karmę dla psów i kotów, żwirek, miski, smycze, zabawki, kocyki i ręczniki. Udało  się zebrać wiele potrzebnych rzeczy.

   Wszystkim Rodzicom i Uczniom serdecznie dziękujemy za dobre serce, wsparcie schroniska i „podanie łapy” Niech samotnym i porzuconym zwierzakom nie brakuje jedzenia i ciepła. Może ktoś zdecyduje się i przygarnie psa lub kota? Zwierzę w domu to wielki obowiązek, ale ile radości!

         Samorząd Uczniowski 
Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Jeden dzień z życia Matki Sybiraczki”


Dnia 3 listopada 2014 roku rozstrzygnięto konkurs plastyczny pn.: „BEZIMIENNE BOHATERKI – LOSY MATEK SYBIRACZEK”. Konkurs został ogłoszony w maju 2014 roku przez Związek Sybiraków i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze pod honorowym patronatem pani Elżbiety Polak – Marszałka Województwa Lubuskiego.

Zadaniem uczniów było wykonać pracę plastyczną pt.: „Jeden dzień z życia Matki Sybiraczki”.

Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział siedmioro uczniów, którzy  pod kierunkiem p. Izabeli Żukowskiej podjęli się wykonania pracy na ten trudny temat: Natalia Aptacy (kl. VI a), Piotr Frąckowiak(kl. VI c), Katarzyna Grzeczkowicz (kl. V a), Adam Naumiec (kl.V a), Aleksandra Sierżant (kl. IV c), Małgorzata Szczęsna (kl. VI c) i Julia Szulc (kl. V b).

W konkursie wzięło udział 87 uczniów z 13 szkół. Jury wyłoniło 11 laureatów. Wśród nich znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły: Małgorzata Szczęsna (obecnie I klasa gimnazjum) i Adam Naumiec.

Konkurs był lekcją historii Polski, lekcją kształtowania pamięci pokoleń. Dotyczył przejmujących losów kobiet Polek zesłanych na  Syberię. Uczniowie w swoich pracach ukazali fragmenty z życia codziennego Matek Sybiraczek. W ten sposób złożyli im hołd za  heroizm, za  codzienne zmagania  z potwornymi warunkami życia w niewoli, walkę o zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny, o polskość  dzieci, o kształtowanie ich świadomości narodowej.

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 8 listopada 2014 roku w Sali Kolumnowej, w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. Prace uczniów zostały pięknie wyeksponowane. Były gratulacje, słowa uznania za włożony trud. Nagrodami były pamiątkowe dyplomy, pendrive'y i słuchawki. Najważniejsza jednak była satysfakcja z pięknie wykonanej pracy, którą można było zobaczyć na wystawie najlepszych prac i kolejne doświadczenie w rozwoju swojego talentu. Spotkanie z żołnierzami Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z uczniami klasy  3a i 3b  18 XI 2014r. gościliśmy w naszej szkole żołnierzy z najbliższej jednostki wojskowej stacjonującej w Międzyrzeczu. Przybyli oni do nas na zaproszenie pani Beaty Gordzelewskiej, a w nagrodę dla uczniów kl.3b i 3a (z wychowawczynią panią Małgorzatą Keklak ) za pięknie wspólnie przeprowadzony apel szkolny o Święcie Niepodległości. Przedstawienie to oglądał tata  ucznia, który jest czynnym żołnierzem. Dzięki jego inicjatywie dzieci mogły:

- zapoznać się z niektórymi czynnościami żołnierzy w ich codziennej służbie krajowi.

- przymierzać elementy munduru wojskowego: kamizelki, hełmy, maski przeciwgazowe.

-oglądać, dotykać i nosić karabiny.

- rozmawiać  przez radiostację wojskową.

- obserwować  otoczenie przez noktowizory. Żołnierze instruowali uczniów na fantomie, jak należy udzielać pierwszej pomocy i przywracać  akcję serca. Dzieci mogły  nawet same sprawdzić się, czy potrafią  być ratownikami. Żołnierze pokazali także  niektóre elementy musztry wojskowej i przeprowadzili z klasami ćwiczenia. Należało dokładnie wypełniać każde polecenie dowódcy. Następnie wspólnie wszyscy oglądali slajdy z  międzynarodowych misji wojskowych naszych  żołnierzy np. w Iranie, Czadzie, Afganistanie.

 Na zakończenie dzieci zaśpiewały  gościom wyuczone pieśni. Żołnierze byli bardzo zaskoczenie ich ilością, długością i melodycznością. Śpiewali razem z dziećmi, a nawet bili  brawo. Byli bardzo wzruszeni. Uczniowie pięknie podziękowaliśmy przybyłym wojskowym za ich pracę: obronę naszych granic  i naszej wolności oraz utrzymywanie pokoju na świecie.

 Całe spotkanie odbyło się  w  bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Pozostało nam wiele wspomnień, o których pisaliśmy i rysowaliśmy na zajęciach szkolnych.

Beata Gordzelewska
  

DZIEŃ Z JABŁKIEM  Dnia 19 listopada w naszej szkole, w budynku A,  zorganizowaliśmy akcję  „DZIEŃ Z JABŁKIEM”. Głównym celem akcji było promowanie zdrowego stylu odżywiania  i zachęcenie uczniów do spożywania bogatych w witaminy i wartości odżywcze jabłek.

   Na przerwach, na korytarzu szkolnym pojawili się uczniowie z klasy VI b – Klaudia Dłubak, Emilka Suszyńska, Zuzia Tomczak, Jonatan Błaszczuk, Krzysiek Fornal, Igor Matras i Bartek Sierant, którzy częstowali  uczniów jabłkami. Jabłka ufundowała Rada Rodziców, a nad całą akcją czuwała p. Izabela Żukowska.

   Jabłko to jeden z bardziej lubianych owoców, toteż mile zaskoczeni uczniowie ucieszyli się ze słodkiej niespodzianki, z ochotą przyjmowali smaczne, czyste  jabłka i z apetytem je zjadali.    
Finał Konkursu CSR w PSP2 w Świebodzinie  W dniu 9 grudnia 2014 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie poświęcone Społecznej Odpowiedzialności w Biznesie (CSR). Do wydarzenia doszło dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły  i firmie „Odzysk” s.c. ze Świebodzina, która realizuje projekt poświęcony CSR. W ramach spotkania z uczniami, nauczycielami i rodzicami swoją prelekcję przedstawił przedstawiciel Uniwersytetu Szczecińskiego - dr Rafał Szymański - specjalizujący się w zagadnieniach związanych z relacjami biznesu i otoczenia, w szczególności budowaniu trwałych stosunków z interesariuszami przedsiębiorstw. Podczas spotkania nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego wspólnie przez Dyrekcję Szkoly i  Zakład Surowców Wtórnych „Odzysk” s.c.. Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor Iwona Kowalik (PSP2), Agnieszka Giżycka i Ewa Tołłoczko („Odzysk” s.c.) oraz dr Rafał Szymański (Uniwersytet Szczeciński) nagrodziła uczniów w dwóch kategoriach: klas II-III i klas IV-VI. Wygrani otrzymali nagrody ufundowane przez firmę „Odzysk”, które promują prośrodowiskowe zachowania oraz dbałość o bezpieczeństwo interesariuszy firmy, w tym dzieci i młodzieży.

W kategorii klas II-III nagrody otrzymali: I miejsce - Marcelina Matwiejczyk (IIIc), II miejsce - Oliwia Grudzińska (IIc), III miejsce - Alicja Barełkowska (IIe), IV miejsce - Adam Urbanowicz (IIIa), V miejsce - Amelia Romejko (IIId) zaś wyróżnienia otrzymali: Oskar Kowalczyk (IIa) i Kamil Kałmucki (IIc).  

W kategorii klas IV-VI nagrody otrzymali: I miejsce - Nikola Wróbel (IVa),  II miejsce - Alicja Goler (Vb), III miejsce - Wiktoria Urbaniak (IVb), IV miejsce - Gabriela Sadowska (VIc), V miejsce - Klaudia Zdanowicz (Vd),  zaś wyróżnienia otrzymali: Jonatan Błaszczuk (VIb) i Adam Naumiec (VIa). Zwycięzcom gratulujemy!

 Pełna fotorelacja z rozdania nagród i więcej informacji o projekcie znajdują się na stronie www.zswodzysk.pl

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami. Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.

Zakład Surowców Wtórnych „Odzysk” s.c. jest firmą zajmująca się skupem i sprzedażą surowców wtórnych tj. między innymi złomu stalowego i metali kolorowych, makulatury, folii opakowaniowej. Realizuje w Świebodzinie projekt „Opracowanie strategii CSR wraz z nowoczesnymi inwestycjami i wdrożenie standardów serii  AA1000 oraz raportowania GRI we wszystkich obszarach CSR firmy ODZYSK” współfinansowany przez Szwajcarię  w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)”

W ramach tego projektu firma buduje relacje z pracownikami, dostawcami i odbiorcami oraz lokalną społecznością, w tym organizuje spotkania z dziećmi i młodzieżą.

Misją firmy jest aby szanując środowisko naturalne i otoczenie społeczne dążyć do najwyższej jakości usług  poprzez zaangażowanie wszystkich pracowników firmy, tak aby obok uczciwości i innowacyjnych rozwiązań stanowiły one główne powody wyboru firmy jako partnera biznesowego.

Firma ma też wizję, że do 2020 roku osiągnie pozycję lidera w sektorze mikroprzedsiębiorstw, zajmujących się obrotem surowców wtórnych, który będzie wyznaczał innowacyjne trendy dla całego regionu. Osiągnie to poprzez ciągłe inwestycje w wartość kapitału ludzkiego, park maszynowy i rozwój współpracy z sektorem B+R, opierając się na naszych regionalnych interesariuszach.

W tym roku największym sukcesem firmy było zajęcie 3. miejsca na ponad 140 firm sklasyfikowanych w rankingu krajowym, co stanowiło jednocześnie najlepszy wynik wśród wszystkich  firm z województwa lubuskiego, w ramach konkursu „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)”

Opracowali:
Wicedyrektor Iwona Kowalik
dr Rafał Szymański

Projekt „Opracowanie strategii CSR wraz z nowoczesnymi inwestycjami i wdrożenie standardów serii  AA1000 oraz raportowania GRI we wszystkich obszarach CSR firmy ODZYSK” współfinansowany przez Szwajcarię  w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)”

 
Książki naszych marzeń

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim  konkursie ,,Książki naszych marzeń" zorganizowanym przez MEN, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz zachęta do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek wśród uczniów.

"Nakręćmy się na czytanie" - to hasło konkursu. Przedmiotem przedsięwzięcia było przygotowanie listy książek, o przeczytaniu których marzą uczniowie oraz krótkiego filmu promującego książki. Niestety nie udało nam się wygrać. Zapraszamy do obejrzenia filmu wyreżyserowanego i nagranego przez p Edytę Brodzińską-Kowalczyk  i p. Bożenę Czarnuszewicz. Bardzo dziękujemy uczniom klasy 4c i 5d za udział i zaangażowanie w tym konkursie.


WYCIECZKA  DO  FABRYKI  OZDÓB  CHOINKOWYCH W STODOLSKU I SKANSENU  BUDOWNICTWA  LUDOWEGO  W  WOLSZTYNIE

   Święta   Bożego Narodzenia są ściśle związane z tradycją  strojenia  choinki. 12 grudnia uczniowie  klas 1E i 1 F wybrali się do fabryki ozdób choinkowych w Stodolsku. Uczniowie  obserwowali etapy  powstawania bombek choinkowych, od  dmuchania szklanych  rurek  poprzez  srebrzenie, dekorowanie i pakowanie. Na pamiątkę pobytu w fabryce uczniowie otrzymali bombki ze swoim imieniem. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w skansenie budownictwa ludowego w Wolsztynie. W skansenie uczniowie zobaczyli, jak kiedyś ludzie żyli i jak pracowali.  Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.

  
Jasełka z Małym Księciem

W czwartek 18 grudnia w auli szkolnej odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Jasełka z Małym Księciem”. Inicjatorkami przedstawienia były wychowawczynie kl. IIIc i IIId Beata Misiuk i Renata Kardzis. W przedstawieniu oprócz uczniów udział wzięli również rodzice uczniów z tych klas oraz kilkoro uczniów z klasy VIb i VIc.

   Jasełka w tym roku odbiegały scenariuszem od tradycyjnych. Tematyka dotyczyła życia codziennego zwykłych ludzi, różnych pokoleń, w którym nie ma czasu na miłość i Boga. Przesłanie było proste i czytelne, z pewnością pozwoliło choć przez chwilę zastanowić się nad naszym życiem, nad tym, do czego zmierzamy i za czym nieustannie gonimy.

   Zarówno dzieciom jak i rodzicom należą się wielkie słowa uznania, gdyż wspaniale zagrali swoje role, nie tylko tradycyjne postacie diabłów, anioła czy pastuszków, ale dołączyła do nich również gromadka zwykłych, prostych ludzi, zbyt zabieganych by zauważyć nowonarodzonego Jezusa.

 
Turniej szachowy

Dnia 12 stycznia odbył się Turniej w  Szachach Drużynowych etap powiatowy.

Zespół naszej szkoły wystąpił w składzie:

Adam Naumiec VIa

Szymon Kaczmarek VIa

Maria Walasek IVc

Krzysztof Walasek IId

Nasz zespół wygrał 8:0 ze szkołą ze Zbąszynka i awansował do finału Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Opiekunem zespołu była p. Barbara Patan 
Zawody powiatowe LOM w piłce ręcznej dziewcząt

  14 stycznia odbyły się zawody powiatowe Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt szkół podstawowych. Uczestnicy: szkoły  podstawowe świebodzińskie PSP nr 2, PSP nr 6, PSP nr 7 oraz PSP Lubrza.

Zespół naszej szkoły zajął I miejsce w etapie powiatowym i uzyskał awans do zawodów rejonowych. Wyniki meczów:

PSP nr 2  - PSP Lubrza   36 : 0

PSP nr 2  - PSP nr 6       17 : 2

PSP nr 2  - PSP nr 7       8 : 2

Kolejność:

I miejsce  - PSP nr 2        6 pkt

II miejsce  - PSP nr 7        4pkt

III miejsce  - PSP nr 6       2pkt

IV miejsce  - PSP Lubrza    0pkt

Zespół naszej drużyny wystąpił w składzie:

Emilia Suszyńska, Zuzanna Tomczak, Zuzanna Kubacka, Julia Szulc, Gabriela Sadowska, Anna Łączak, Wiktoria Niezbecka, Wiktoria Świerk, Martyna Łuszczak, Jagoda Piechocka, Karolina Leszczyńska, Aleksandra Czajkowska i Zofia Jarosławicka
Turniej piłki ręcznej dziewcząt klas VI i V

W sobotę 24 stycznia uczennice klas VI i V z naszej szkoły wzięły udział w turnieju piłki ręcznej w Słubicach. Obydwa zespoły zagrały bardzo dobrze, wykazały się umiejętnościami technicznymi i taktycznymi. W turnieju wzięło udział 8 zespołów.

1. UKS Jedynka Słubice kl. VI

2. UKS Jedynka Słubice kl. V

3. PSP-2 Świebodzin kl. VI

4. PSP-2 Świebodzin kl. V

5. Sparta Gubin kl. VI

6. Sparta Gubin kl. V

7. PSP-7 Świebodzin kl. VI

8. PSP Lubrza kl. V

Mecze odbyły się w dwóch grupach. Dwa pierwsze zespoły z każdej grupy weszły do finału:

1. Sparta Gubin kl. VI

2. PSP-2 Świebodzin kl. VI

3. UKS Jedynka Słubice kl. VI

4. PSP-7 Świebodzin kl. VI

 

W meczu finałowym nasz zespół zagrał ze Sparta Gubin kl. VI i przegrał 5:6 w ostatnich sekundach meczu i zajmując II miejsce w turnieju. Klasy piąte w turnieju zajęły piąte miejsce, natomiast wśród V klas zostały uznane najlepszym zespołem.

Kolejność:

I miejsce - Sparta Gubin kl. VI

II miejsce - PSP-2 Świebodzin kl. VI

III miejsce - PSP-7 Świebodzin kl. VI

IV miejsce - UKS Jedynka Słubice kl. VI

V miejsce - PSP-2 Świebodzin kl. V

VI miejsce - UKS Jedynka Słubice kl. V

VII miejsce - Sparta Gubin kl. V

VIII miejsce - PSP Lubrza kl. V

W turnieju wyróżnienie otrzymały 2 nasze zawodniczki Zuzanna Kubacka i Jagoda Piechocka.

Zespół naszych drużyn wystąpił w składzie:

Emilia Suszyńska, Zuzanna Tomczak, Zuzanna Kubacka, Julia Szulc, Gabriela Sadowska, Maja Buryn, Wiktoria Niezbecka, Wiktoria Świerk, Martyna Łuszczak, Zofia Jarosławiecka, Jagoda Piechocka, Karolina Leszczyńska, Aleksandra Czajkowska, Kamila Aptacy, Wiktoria Kostecka, Alicja Szulc, Maria Sikora i Oliwia Domańska.

Trenerem obu zespołów jest Barbara Patan.

 
V Memoriał Wiesława Szmidta w Głogowie

 W piątek 30 stycznia 2015 uczestniczyliśmy w V Memoriale Wiesława Szmidta w Głogowie. W turnieju uczestniczymy od 10 lat, kiedy to jeszcze sam trener-koordynator Wiesław Szmidt organizował rywalizację i prowadził drużyny młodzieżowe. Na turniej wyjechały dwie drużyny: chłopcy z klas szóstych - rocznik 2002 i piątych rocznik - 2003. Zawody rozgrywano w dwóch miejscach: Hali Widowiskowo-Sportowej ul. Wita Stwosza 1, oraz Hali Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Andromedy 62.Wyniki meczów grupy młodszej: z EUCO-UKS Dziewiątka II Legnica 21:12 (9:10), z KS SPR Chrobrym Głogów 10:27 (2:14), z EUCO-UKS Dziewiątka I Legnica 20:11 (10:6)

Mecze rozegrano w czasie 2x15 minut.

Kolejność końcowa rocznika 2003

I miejsce: KS SPR Chrobry Głogów 6 pkt

II miejsce: UKS ORLIK PSP-2 Świebodzin 4 pkt

III miejsce: EUCO-UKS Dziewiątka I Legnica 2 pkt

IV miejsce: EUCO-UKS Dziewiątka II Legnica 0 pkt

  Drużyna wystąpiła w składzie (w nawiasie zdobyte bramki): Dłużak Kacper kl 5a (11), Stanulewicz Mikołaj kl 5a (6), Dłużniewski Jakub kl 5b (9), Łobażewicz Adam kl 5b (1), Jastrzębski Igor kl 5c, Jastrzębski Mateusz kl 5c (4), Czarnuszewicz Filip kl 5d, Kipran Michał kl 5d, Piwoński Jakub kl 5d (3), Rudnicki Maksymilian kl 5d (19), oraz bramkarze: Szarłowicz Jan kl 5d i Sudak Patryk kl 5c.

Królem strzelców turnieju został Rudnicki Maksymilian, statuetkę za najlepszego zawodnika w naszej drużynie otrzymał Dłużniewski Jakub.

 

KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA

W roczniku 2002:

I miejsce: UKS EUCO-Dziewiątka Legnica

II miejsce: SP 3 Wolsztyn

III miejsce: KS SPR Chrobry Głogów

IV miejsce: Zew Świebodzin

V miejsce: MKS Zagłębie Lubin

Najlepszym zawodnikiem w drużynie został Michał Szmajda.

 
TYDZIEŃ SZKOŁY

       

Tydzień Szkoły jest szczególnym wydarzeniem w życiu całej społeczności szkolnej. Ta stara tradycja naszej szkoły trwa od 1973 roku. Uroczystość ta ściśle jest związana z rocznicą urodzin naszego patrona Fryderyka Chopina. W bieżącym roku Tydzień  Szkoły odbył się pod hasłem "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel…”

Z tej okazji odbyło się wiele konkursów, imprez oraz zawodów sportowych. W tym roku odbywał się w dniach od  4 do 13 lutego 2015. Więcej tutaj.

 


Ja i mój niepełnosprawny kolega

  W lutym 2015 ogłoszony został Konkurs Plastyczny pod hasłem „Ja i mój niepełnosprawny kolega”. Uczniowie wykonali prace, wykazując się sporą chęcią, pomysłowością oraz wrażliwością na problemy niepełnosprawnych kolegów i koleżanek.

 Komisja konkursowa w składzie: p. Bożena Czarnuszewicz,  p. Joanna Drozd oraz przedstawiciel uczniów Mateusz Dawidowicz, po burzliwych naradach, jednogłośnie wyłoniła laureatów konkursu:

 
I miejsce zdobyła - Natalia Matejko z klasy II d

II miejsce - Jakub Sitek z I f

III miejsce - Oliwia Ślaska z I b

 Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody, które zostały wręczone podczas apelu kończącego obchody Tygodnia Szkoły. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

 
Pasowanie na czytelników klas pierwszych

W tym roku szkolnym już od listopada uczniowie klas pierwszych zostawali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Bibliotekarze dołożyli wszelkich starań, aby biblioteka szkolna  kojarzyła się wszystkim uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie są mile widziani, które będą chętnie odwiedzać.
 

 

Podczas tegorocznego pasowania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak się zachowywać w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z nich. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, po którym mogli przystąpić do wypożyczenia swojej pierwszej książeczki. Pierwszaki były bardzo podekscytowane i dumne, że samodzielnie mogły skorzystać ze zbiorów.

Bożena Czarnuszewicz

 
Lubuska Olimpiada Młodzieży
PIŁKA RĘCZNA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - DERBY ŚWIEBODZIŃSKIE

   Etap powiatowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbył się w czwartek 22 stycznia 2015 w Miejskiej Hali Sportowej w Świebodzinie. Drużyna wystąpiła w najsilniejszym składzie, na szczęście odbyło się bez tak częstych ostatnio przeziębień. Widać, że sportowcy są bardziej odporni na choroby:))Wyniki:

PSP 2 Świebodzin - PSP-6 Świebodzin 11:3

PSP 6 Świebodzin - PSP-7 Świebodzin 11:3

PSP 2 Świebodzin - PSP-7 Świebodzin 22:6

 

TABELA

1. miejsce PSP-2 Świebodzin 4 pkt

2. miejsce PSP-6 Świebodzin 2 pkt

3. miejsce PSP-7 Świebodzin 0 pkt

Awans do zawodów rejonowych w kategorii chłopców uzyskała drużyna PSP-2 Świebodzin.

   Drużyna z DWÓJKI wystąpiła w składzie (w nawiasie strzelone bramki): Giela Gracjan kl. 6a, Mastalerz Oskar kl. 6a (1), Szmajda Michał kl. 6a (4), Konopacki Kacper kl. 6b, Sierant Bartosz kl. 6b (5), Szczepaniak Błażej kl. 6b (8), Walkiewicz Nikodem kl. 6c, Bem Dawid kl. 6d (5), Bilewicz Nikodem kl. 6d (6), Czaban Grzegorz kl. 6d (1), Dumanowski Mikołaj kl. 6d,  Kubacki Kajetan kl. 6d, Pielichowski Jakub kl. 6d (1), Szylko Michał kl. 6d (2).

   Etap rejonowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbył się we wtorek 10 marca 2015 w Hali Sportowej G-1 w Słubicach. Drużyna ze Świebodzina wystąpiła dekompletowana, bez czołowego zawodnika – Gracjana Gieli. Pokazała jednak charakter wygrywając wszystkie mecze i tym samym awansując do półfinałów wojewódzkich.

 

Wyniki:

PSP-2 Świebodzin - SP Sulęcin 21:2

PSP-2 Świebodzin - SP-2 Międzyrzecz 16:7

PSP-2 Świebodzin - SP-1 Słubice 11:7

 

TABELA

1. miejsce: PSP-2 Świebodzin 6 pkt (48:15)

2. miejsce: SP-1 Słubice 4 pkt (44:32)

3. miejsce: SP-2 Międzyrzecz 2 pkt (32:44)

4. miejsce: SP Sulęcin 0 pkt (20:53)

Drużyna z DWÓJKI wystąpiła w składzie (w nawiasie strzelone bramki): Mastalerz Oskar kl. 6a (5), Szmajda Michał kl. 6a (7), Konopacki Kacper kl. 6b (1), Sierant Bartosz kl. 6b (4), Szczepaniak Błażej kl. 6b (15), Bem Dawid kl. 6d (5), Bilewicz Nikodem kl. 6d (9), Czaban Grzegorz kl. 6d, Dumanowski Mikołaj kl. 6d (1),  Kubacki Kajetan kl. 6d (1), Pielichowski Jakub kl. 6d (2), Szylko Michał kl. 6d (2), oraz bramkarz: Walkiewicz Nikodem kl. 6c.

 Konkurs Recytatorski klas I – III

Dnia 6 marca 2015 r. w auli szkolnej odbył się Konkurs Recytatorski klas I – III. Udział wzięło 42 uczniów. Uczestników oceniało jury w składzie: p. Beata Gwozdowska, p. Małgorzata Andruszkiewicz oraz przewodnicząca jury p. Izabela Żukowska. Uczniowie zostali nagrodzeni w trzech kategoriach wiekowych.W kategorii klas pierwszych:

I miejsce – Weronika Malecka kl. 1F

II miejsce – Dominika Jereminowicz kl. 1F

III miejsce -  Mateusz Gawęda 1B

Wyróżnienie: Julia Stefanko kl. 1A, Urszula Wawrzyniak kl. 1E i Marcel Cidyło kl. 1F

 

W kategorii klas drugich:

I miejsce –Szymon Włodarczyk kl. 2C

II miejsce – Miłosz Kachanek kl. 2D

III miejsce -  Aleksandra Maculewicz kl. 2C

Wyróżnienie: Barbara Kołecka kl. 2B, Julia Marciniak kl. 2C i Anna Tatyga kl. 2D

 

W kategorii klas trzecich:

I miejsce – Amelia Romejko kl. 3D

II miejsce –Kacper Lech kl. 3C

III miejsce -  Patryk Matras 3C

Wyróżnienie: Hanna Wachowska kl. 3B i Karolina Balcer kl. 3C

   Uczniowie Aleksandra Maculewicz, Szymon Włodarczyk i Patryk Matras będą reprezentować  naszą szkołę w Lubuskim Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 23 marca.

Małgorzata Andruszkiewicz

 
Świebodzin w oczach dziecka

   Dnia 18 marca 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie miał miejsce uroczysty wernisaż pokonkursowej wystawy XIX Konkursu Plastycznego „Świebodzin w oczach dziecka”. Wernisaż połączony był z wręczeniem nagród i wyróżnień. W tym roku z naszej szkoły nagrodę otrzymała Alicja Goler z klasy V b, a wyróżnienia: Zuzanna Kubacka z klasy VI d i Aleksandra Benderska z klasy V d (opiekun p. Izabela Żukowska).

 
Powitanie Wiosny

  W piątek 20 marca uczniowie i uczennice klas 0-III spotkali się na boisku. Następnie przekazali panu woźnemu, zrobioną przez dzieci ze świetlicy ekologiczną marzannę, która spłonęła w piecu i tym samym pożegnali zimę. Później wyszli na miejskie ulice, robiąc przy tym mnóstwo pozytywnego hałasu. Dzięki temu wszyscy przechodnie nie mieli żadnych wątpliwości, że właśnie nadeszła wiosna. Świadczyły o tym także niesione przez uczniów transparenty, na których pojawiły się m.in. hasła Zmykaj zimo, witaj wiosno, będzie wszystko pięknie rosło. Tego dnia mogliśmy także, podziwiać niecodzienne zjawisko astronomiczne zaćmienie Słońca.Relacja sfilmowana przez Horyzont TV Świebodzin

 
PRO ARTE 2015 Lubuski Festiwal Piosenki

 Dnia 21 marca 2015 r. w ŚDK w Świebodzinie odbył się  Lubuski Festiwal Piosenki PRO ARTE 2015.

Z naszej szkoły wzięli udział w konkursie następujący uczniowie:

    Nikola Wróbel – kl. IV b – piosenka „Do kołyski”
    Karolina Molicka – kl. V b – piosenka „Znak”
     Jagoda Korzeniowska – kl. V d – piosenka „ Małe c”
    Mikołaj Dumanowski – kl. VI d piosenka „ Chodź pomaluj mój świat”

Wyróżnienie otrzymała Jagoda Korzeniowska – kl. V d, która wykonała piosenkę „Małe c”

Opiekun: Jolanta Szepielewicz

 

 
Laureaci konkursów przedmiotowych

  Rok szkolny 2014/2015 okazał się bardzo udany dla naszych uczniów startujących w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie mogli brać udział w konkursach z historii, języka polskiego, języka niemieckiego, matematyki oraz przyrody. Formuła konkursów pozostaje niezmienna już od kilku lat. Wszystkie odbywają się trzystopniowo. Jest etap szkolny, rejonowy i wojewódzki.   Imponująco duża liczba naszych uczniów startowała we wszystkich konkursach. Dzieci nie zraziło nawet to, że laureatom z historii i przyrody został odebrany przywilej niepisania sprawdzianu szóstoklasisty, co jest spowodowane jego nową formułą. Cieszymy się, że pozostali wierni swoim pasjom, mieli chęć dodatkowo pracować i sprawdzić swoją wiedzę.

   W zawodach szkolnych konieczne było uzyskanie minimum 80% punktów możliwych do zdobycia, aby zakwalifikować się do etapu rejonowego. W konkursach rejonowych wzięło w sumie udział 48 naszych uczniów z klas V i VI, tj.

➢ Historia i społeczeństwo – 4

➢ Język polski – 12

➢ Język niemiecki – 2

➢ Matematyka – 22

➢ Przyroda – 8

  Należy dodać, że byli tacy, którzy startowali w dwóch, trzech, a nawet czterech konkursach rejonowych.

   Aby móc walczyć o zaszczytny tytuł laureata w konkursach wojewódzkich, uczniowie musieli uzyskać nie mniej niż 85% punktów możliwych do uzyskania w konkursie rejonowym.

W wielkim finale wojewódzkim znaleźli się:

Historia i społeczeństwo: Adam Naumiec z klasy 6A

Język polski: Agnieszka Sergiew z klasy 6D

Matematyka: Jagoda Korzeniowska z klasy 5D

Adam Naumiec z klasy 6A

Jan Siemaszko z klasy 6A

Nikodem Bilewicz z klasy 6D

Mikołaj Dumanowski z klasy 6D

Igor Puchacz z klasy 6D

Kamila Wyrzykowska z klasy 6D

Przyroda: Igor Matras z klasy 6B

Uzyskanie co najmniej 90% punktów możliwych do zdobycia w etapie wojewódzkim gwarantowało zdobycie tytułu laureata. Udało się to trojgu z naszych najlepszych:

Historia i społeczeństwo: Adam Naumiec – 6A

Matematyka: Igor Puchacz – 6D i Jan Siemaszko – 6A

   Oni też mieli okazję 26 marca 2015 r. brać udział w uroczystej gali wręczenia nagród tegorocznym laureatom konkursów województwa lubuskiego. Adam, Igor i Jan mieli zaszczyt odebrać z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty p. Bogny Ferensztajn stosowne zaświadczenia i nagrody za swoje osiągnięcia. Nagrodzeni zostali również nauczyciele przygotowujący uczniów. Z naszej szkoły były to mgr Elżbieta Czaplińska (historia), mgr Renata Ociepa (matematyka) i mgr Agnieszka Pietruszka (matematyka).

   Agnieszka Sergiew (kl. 6D), Jagoda Korzeniowska (kl. 5D), Adam Naumiec (kl. 6A) z matematyki, Nikodem Bilewicz (kl. 6D), Mikołaj Dumanowski (kl. 6D), Kamila Wyrzykowska (kl. 6D) i Igor Matras (kl. 6B) to nasi tegoroczni finaliści, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki, z czego jesteśmy dumni.

   Wszystkim naszym tegorocznym laureatom i finalistom gratulujemy wytrwałości, niesłabnącego zapału w zdobywaniu wiedzy i uzyskanych osiągnięć. Dziękujemy za dostarczone emocje i radość z sukcesów.

Tekst opracowała: Agnieszka Pietruszka

 
KOMUNIKAT KOŃCOWY Z ZAWODÓW UNIHOKEJA CHŁOPCÓW IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ - ETAP POWIATOWY

Termin zawodów: 28.11.2014r

Miejsce zawodów: PSP Kosieczyn

Wyniki:

PSP Międzylesie -PSP 6 Świebodzin 1:0

PSP 2 Świebodzin -PSP Kosieczyn 0:0

PSP Niekarzyn -PSP 6 Świebodzin 4:1

PSP Międzylesie -PSP Kosieczyn 0:1

PSP Niekarzyn -PSP Kosieczyn 2:0

PSP Międzylesie -PSP 2 Świebodzin 0:1

PSP 2 Świebodzin -PSP Niekarzyn 1:1

PSP Kosieczyn -PSP 6 Świebodzin 2:2

PSP Niekarzyn -PSP Międzylesie 1:1

PSP 2 Świebodzin -PSP 6 Świebodzin 1:1

 

TABELA

I miejsce PSP Niekarzyn 6 pkt

II miejsce PSP 2 Świebodzin 5 pkt

III miejsce PSP Kosieczyn 4 pkt

IV miejsce PSP Międzylesie 3 pkt

V miejsce PSP 6 Świebodzin 2 pkt

Awans do zawodów półfinałowych uzyskały drużyny PSP Niekarzyn i PSP 2 Świebodzin.

Półfinał wojewódzki.

Rozegrany został w piątak 20 marca 2015 w pełnowymiarowej hali w Brójcach. Do turnieju przystąpiło 7 drużyn, które podzielono na dwie grupy. Drużyna z DWÓJKI pierwszy mecz przegrała z gospodarzami, z SP Brójce 0:4. W drugim meczu z SP Sulęcin do czternastej minuty panował bezbramkowy remis, który dawał awans naszej drużynie. Niestety na minutę przed końcem, grając bez zawodników rezerwowych, tracimy bramkę i wypadamy z walki o miejsca I-IV i awans do finałów. Niemniej jest to i tak sukces naszej drużyny, która wystąpiła w większości uczniami młodszymi – z klas piątych.

Drużyna z SP-2 wystąpiła w składzie: Stanulewicz Mikołaj, Dłużak Kacper, Kowol Tobiasz z klasy 5A, Łobażewicz Adam z 5B, Rudnicki Maksymilian z 5D, oraz bramkarz Kubacki Kajetan z 6D. Zabrakło w drużynie: Patryka Sudaka, Mateusza Jastrzębskiego, oraz chorego Jakuba Dłużniewskiego.

Liczymy na sukces sportowy w przyszłym roku!!!

 
Konkurs " Świebodzin moje miasto"

28 marca 2015 roku odbyła się kolejna edycja konkursu Świebodzin- moje miasto, w którym brali udział uczniowie świebodzińskich szkół podstawowych.

W konkursie wzięło udział siedem uczennic z naszej szkoły:

Maria Siemaszko IVc

Urszula Rodobolska IV c

Kaja Kozieł IV c

Maria Stefanowska Vb

Alicja Goler Vb

Martyna Oświecimska Vb

Wiktoria Ciechanowicz Vd   Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Najpierw odbył się test eliminacyjny, w którym uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące historii miasta a także musieli się wykazać wiedzą na temat znajomości współczesnego Świebodzina. Drugim etapem był finał, do którego przeszło dziesięciu najlepszych uczestników.

  Do finału udało się dostać naszym dwóm uczennicom: Marii Stefanowskiej i Martynie Oświecimskiej. Zajęły one kolejno szóste i ósme miejsce. Na finalistów czekały wspaniałe nagrody, a ci którzy nie dostali się do finału otrzymali miłe upominki jako nagrody pocieszenia.

  
PIŁKA RĘCZNA CHŁOPCÓW  - ETAP PÓŁFINAŁOWY

 8 kwietnia 2015r. w Miejskiej Hali Sportowej odbył się półfinał piłki ręcznej dla chłopców i dziewcząt. Uczestniczyły drużyny: PSP 2 Świebodzin, SP 5 Gorzów Wlkp., SP 1 Słubice, SP 4 Kostrzyn n/O.

TURNIEJ ZOSTAŁ ROZEGRANY SYSTEMEM BRAZYLIJSKIM

Wyniki:

SP 4 Kostrzyn n/O - PSP 2 Świebodzin 9:20

SP 5 Gorzów Wlkp. - SP 1 Słubice 17:12

PSP 2 Świebodzin - SP 5 Gorzów Wlkp. 21:12

SP 4 Kostrzyn n/O - SP 1 Słubice 22:20

SP 5 Gorzów Wlkp. - SP 4 Kostrzyn n/O 17:13

PSP 2 Świebodzin - SP 1 Słubice 12:9TABELA

1. miejsce PSP 2 Świebodzin

2. miejsce SP 5 Gorzów Wlkp.

3. miejsce SP 4 Kostrzyn n/O

4. miejsce SP 1 Słubice

Drużyna z DWÓJKI wystąpiła w składzie (w nawiasie strzelone bramki): Mastalerz Oskar kl 6a (3), Szmajda Michał kl 6a (3), Konopacki Kacper kl 6b, Sierant Bartosz kl 6b (14), Szczepaniak Błażej kl 6b (3), Bem Dawid kl 6d (6), Bilewicz Nikodem kl 6d (12), Czaban Grzegorz kl 6d (2), Dumanowski Mikołaj kl 6d (1), Kubacki Kajetan kl 6d (5), Pielichowski Jakub kl 6d, Szylko Michał kl 6d (2), oraz bramkarz: Walkiewicz Nikodem kl 6c.

W decydującym meczu z Gorzowem o zwycięstwo w turnieju, najskuteczniejszym zawodnikiem w naszej drużynie był Sierant Bartosz, oraz rewelacyjnie w drugiej połowie bronił nasz bramkarz Nikodem Walkiewicz.

Awans do zawodów finałowych w kategorii chłopców uzyskały drużyny PSP 2 Świebodzin i SP 5 Gorzów Wlkp. Finał odbędzie się w środę 22 kwietnia 2015 w Miejskiej Hali Sportowej w Świebodzinie

 Nasza drużyna dziewcząt zajęła I miejsce i uzyskała awans do finału:

Wyniki:

PSP 2 Świebodzin – Słubice 14 : 10

PSP 2 Świebodzin – Kostrzyn 13 : 4

Kostrzyn – Słubice 6 : 11

Tabela punktowa:

1. miejsce - PSP 2 Świebodzin 4 pkt

2. miejsce - Słubice 2 pkt

3. miejsce - Kostrzyn 0 pkt

Drużyna grała w składzie: Zofia Jarosławicka (9 bramek), Zuzanna Kubacka (2), Julia Szulc (10), Zuzanna Tomczak (5), Jagoda Piechocka (1), Emilia Suszyńska, Gabriela Sadowska, Wiktoria Świerk, Martyna Łuszczak, Maja Buryn, Anna Łączak, Wiktoria Niezbecka, Karolina Leszczyńska, Aleksandra Czajkowska.

Opiekunem drużyny jest p. Barbara Patan.

 
 18 kwiecień 2015 r. VII Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa MOTOSERCE 2015

Uczniowie naszej szkoły wzięli  udział w  VII Ogólnopolskiej Akcji Krwiodawstwa MOTOSERCE 2015. Na scenie przed ratuszem następujący uczniowie zaśpiewali piosenki:

    Nikola Wróbel – kl. IV a – „Do kołyski”
     Jagoda Korzeniowska – kl. V d – „Małe c”
    Mikołaj Dumanowski – kl. VI d – „Chodź pomaluj mój świat”
    Karolina Molicka – kl. V b – „Znak”

 Opiekun: Jolanta Szepielewicz 
Finał wojewódzki LOM w piłce ręcznej dziewcząt

Dnia 20.04.15r w Żaganiu odbył się finał wojewódzki LOM w piłce ręcznej dziewcząt szkół podstawowych. W turnieju brały udział 4 zespoły które awansowały z półfinałów: SP Żagań, PSP-2 Gubin, SP-Słubice i nasz zespół PSP-2 Świebodzin. Odbyły się cztery mecze, w pierwszym nasza drużyna zagrała z SP-Żagań zeszłorocznym mistrzem województwa i odniosła zwycięstwo 9:7. W drugim meczu PSP-2 Gubin wygrał z SP Słubice 14:10, w trzecim meczu SP-Żagań zagrał z SP Słubice i wygrał 9:8 tym samym zajmując III miejsce w finale.

 W ostatnim meczu o złoty medal nasz zespół zagrał z PSP 2-Gubin i niestety przegrał 5:7, tym samym zajmując II miejsce w finale wojewódzkim i zgarniając srebrny medal.

Tabela końcowa

I miejsce PSP-2 Gubin

II miejsce PSP-2 Świebodzin

III miejsce SP-Żagań

IV miejsce SP – Słubice

  Nasz zespół wystąpił w składzie: Zosia Jarosławiecka, Zuzanna Kubacka, Zuzanna Tomczak, Julia Szulc, Emilia Suszyńska, Gabrysia Sadowska, Wiktoria Świerk, Martyna Łuszczak, Maja Buryn, Anna Łączak, Wiktoria Niezbecka, Jagoda Piechocka, Iga Słupkiewicz, Karolina Leszczyńska.

Trenerem zespołu jest Barbara Patan.
Turniej ekologiczny klas 5

  Dnia 22 kwietnia 2015r. z okazji obchodzonego Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się turniej ekologiczny klas 5. Celem turnieju było zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne naszej planety i utrwalenie najważniejszych zagadnień związanych z ekologią. Turniej wygrała klasa 5 b, II miejsce klasa 5 d, III miejsce klasa 5c, a IV miejsce klasa 5a. W konkursie zaangażowane były całe klasy oprócz wyznaczonych osób do rozwiązywania zadań z wiedzy ekologicznej - uczniowie układali hasła, tworzyli plakaty i pojazd ekologiczny. 
KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ

Dnia 27 kwietnia 2015 roku uczniowie klas IV – VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie uczestniczyli w bardzo uroczystym apelu poświęconym obchodom Miesiąca Pamięci Narodowej pod hasłem „Póki pamięć trwa oni żyć będą…”.

Kwiecień jest dla Polaków miesiącem zbiorowej narodowej pamięci o ludziach walczących i poległych za ojczyznę, pamięci o miejscach walk i męczeństwa narodu polskiego, pamięci o wszystkich Polakach – patriotach walczących o godność człowieka, o Polskę wolną i demokratyczną.

Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy 5d pod opieką p. Mirosławy Śliwińskiej. Kwietniowe apele szkolne zawsze poruszają treści dla nas Polaków bardzo ważne, wzruszające i pełne tragizmu.Święto Konstytucji 3 Maja

W 30 kwietnia w auli szkolnej naszej szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 5B z wychowawczynią p. Renatą Ociepą oraz  2C z wychowawczynią Aleksandrą Kozak, przygotowali akademię przekazując swoim rówieśnikom wiadomości patriotyczne. Występ rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu Polski. Dzieci najprostszym językiem, przypominały w jaki sposób Polska uchwaliła pierwszą w Europie konstytucję.

   Na koniec wszyscy uczniowie udali się pod pomnik w Parku Chopina. W milczeniu złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Przedstawiciele naszej szkoły wzięli również udział w obchodach powiatowych Święta Konstytucji 3 Maja.

 

 
Szczypiorniak na Orlikach - eliminacje powiatowe

  W dniach 7-8 maja 2015 odbyły się w Świebodzinie eliminacje powiatowe Szczypiorniaka na Orlikach 2015. Turnieje rozegrano w Kompleksie boisk sportowo-rekreacyjnych w Parku Chopina. Organizatorem rozgrywek była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2. Mecze odbywały się w obecności dużej ilości kibiców, sympatyków szczypiorniaka Dwójki. Do czwartkowej rywalizacji chłopców zgłosiło się 5 drużyn. Turniej rozegrano z podziałem na grupy wiekowe. Rywalizowały roczniki do siebie zbliżone. Łączny czas gier wyniósł 180 minut.Kolejność rozgrywania meczów:                                  Wynik:

         1. PSP-2 U-11     &      PSP-6 U-11                   5:5 (2:2)

         2. PSP-2 U-11     &      PSP-2 U-12                   1:26 (1:14)

         3. PSP-2 U-12     &      PSP-6 U-11                   25:1 (13:1)

         4. PSP-2 U-13     &      PSP-2 U-12                   25:7 (15:4)

         5. PSP-2 U-12     &      PSP-7 U-13                   17:13 (10:7)

         6. PSP-2 U-13     &      PSP-7 U-13                   22:5 (14:4)

 Kolejność końcowa turnieju chłopców:

I miejsce: PSP-2 U-13 Świebodzin

II miejsce: PSP-2 U-12 Świebodzin

III miejsce: PSP-7 U-13 Świebodzin

IV miejsce: PSP-2 U-11 Świebodzin

V miejsce: PSP-6 U-11 Świebodzin

Najwięcej bramek dla swoich drużyn zdobyli:

PSP-2 U-13 Świebodzin: Giela Gracjan - 21, Sierant Bartosz - 17, Pielichowski Jakub - 9, Mastalerz Oskar - 6, Szczepaniak Błażej - 5. PSP-2 U-12 Świebodzin: Stanulewicz Mikołaj - 20, Dłużak Kacper -17, Dłużniewski Jakub - 9, Łobażewicz Adam - 9, Jastrzębski Mateusz - 6. PSP-7 U-13 Świebodzin: Napierała Karol -6, Nowak Patryk - 5, Mikulewicz Jakub -4. PSP-2 U-11 Świebodzin: Augustynowicz Paweł - 3, Wolniewicz Oskar - 2, PSP-6 U-11 Świebodzin: Zając Maksymilian  - 4, Topolski Bartosz - 2.

 Do piątkowej rywalizacji dziewcząt zgłosiły się 3 drużyny. Turniej rozegrano systemem  „każdy z każdym”

Rozkład gier i wyniki:

1. PSP-2 U-13 & PSP-6 U-13 23:1 (12:1)

2. PSP-2 U-13 & PSP-2 U-12 28:16 (17:8)

3. PSP-2 U-12 & PSP-6 U-13 15:5 (8:1)

 Kolejność końcowa turnieju dziewcząt:

I miejsce: PSP-2 U-13 Świebodzin

II miejsce: PSP-2 U-12 Świebodzin

III miejsce: PSP-6 U-13 Świebodzin

Najwięcej bramek dla swoich drużyn zdobyli:

PSP-2 U-13 Świebodzin: Jarosławicka Zofia - 22, Tomczak Zuzanna - 18, Kubacka Zuzanna - 5, PSP-2 U-12 Świebodzin: Stupkiewicz Iga - 7, Czajkowska Ola - 6, Kostecka Wiktoria - 5, PSP-6 U-13 Świebodzin: Maciecka Zofia - 1, Kobylak Klaudia - 2, Kuś Natalia - 1.

 Na zakończenie każdy zawodnik otrzymał okolicznościową koszulkę z logo sponsora. Zwycięzca w kategorii chłopców i dziewcząt awansował do finału wojewódzkiego, który pod koniec maja odbędzie się w Słubicach i Nowej Soli.  Piłkarzom ręcznym z Dwójki życzymy dalszych sukcesów.


 XII  Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijnej

 Dnia 18 maja 2015 r. odbył się XII  Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijnej  zorganizowany przez Społeczną Szkołę w Świebodzinie W konkursie wzięło udział troje uczniów naszej szkoły. Uczennica Monika Jereminowicz (V c) zaśpiewała pieśń pt: „Nie lękajcie się” ; Maria Siemaszko (IV c) zaśpiewała pieśń pt: „Łzy Matki” i Jan Siemaszko (VI a) wykonał pieśń  „Powołałeś mnie Panie”

Wyróżnienie  otrzymał  Jan Siemaszko – kl. VI a, który zaśpiewał pieśń „Powołałeś mnie Panie”

Opiekun: Jolanta Szepielewicz 
Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

  Dnia 12 maja 2015r. o godz. 8.00 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzinie odbyły się Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.  Wystartowały w nich cztery zespoły gimnazjów (PG nr 1 Świebodzin, PG nr 3 Świebodzin, PG Lubrza, I G Zbąszynek) oraz siedem zespołów szkół podstawowych. W tym roku po raz pierwszy drużyny ze szkół podstawowych składały się z 4 uczestników (2 dziewcząt i 2 chłopców).Uczestnicy musieli zaliczyć 5 konkurencji  tj: test wiedzy i skrzyżowań, tor przeszkód,  miasteczko ruchu drogowego oraz pierwszą pomoc przedmedyczną.

   W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Dąbrówki Wielkopolskiej. Nasza drużyna w składzie: Adam Naumiec, Katarzyna Grzeczkowicz, Igor Puchacz i Maria Stefanowska zajęli drugie miejsce.

W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w  Zbąszynku.

 Wiesław Leuk

 
ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2015

  W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczniowie klasy VI a i VI b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie  pod kierunkiem  wychowawców p. Barbary Patan i p. Joanny Jóźwiak -  zaprezentowali 20 maja 2015r. na scenie Świebodzińskiego Domu Kultury program profilaktyczny pt. „Nie biorę, nie palę, nie piję, a zdrowo żyję”. Był on adresowany do dzieci i młodzieży z klas VI. Scenariusz przedstawienia, opracowany przez uczniów i opiekunów, łączył elementy kultury żywego słowa, pantomimy, muzyki, śpiewu i tańca. W opracowaniu scenografii służyła pomocą nauczycielka plastyki – Izabela Żukowska.

   Program dostarczył widzom w ciekawej formie informacji   na temat uzależnień i ich skutków, pokazał, jaką drogę należy obrać, aby poradzić sobie z własnymi problemami, akcentował przyjaźń, radość, rozsądek, pożyteczne spędzanie wolnego czasu.

   Zaprezentowany program profilaktyczny wzbudził zainteresowanie widowni i skłonił młodych odbiorców, jak i artystów, do zadumy i refleksji nad własną życiową drogą i postępowaniem. 
Zajęcia  otwarte  w klasie I E

  Jest taki dzień w kalendarzu? - szczególny dzień, poświęcony mamie. Właśnie Dzień Matki uczniowie klasy 1E  uczcili w wyjątkowy sposób. 26  maja dzieci gościły swoje mamy na zajęciach  otwartych. Temat zajęć brzmiał  „Jak pomagamy mamie w domu”. Po skończonych zajęciach były życzenia, piosenki i własnoręcznie wykonane prezenty. Przyjemnie było  obserwować  uśmiechnięte  i  zadowolone  miny mam  i  ich pociech.

                                                                 Danuta  Olek

  
 KILOMETRY DOBRA 2015

  31 maja 2015 r. na scenie przed ratuszem odbył się  konkurs piosenki  Felicjana Andrzejczaka ,,Muzyka z balonika”. Każda świebodzińska szkoła prezentowała  jedną piosenkę z repertuaru Felicjana Andrzejczaka.  Naszą szkołę reprezentował Mikołaj Dumanowski z klasy VI d. Wykonał piosenkę Felicjana Andrzejczaka pt: „Tanie brylanty” za którą otrzymał wyróżnienie. 
 
Dzień Dziecka w wiosce indiańskiej w Nowym Jaromierzu

1 czerwca – pod tą datą kryje się ważne święto  – jest to oczywiście „Święto Dzieci – Dzień Dziecka”. Aby uczcić to święto uczniowie klas IE i IF wraz z wychowawczyniami wyruszyli  na wycieczkę  do wioski  indiańskiej znajdującej  się w miejscowości Nowy Jaromierz.  Na miejscu na dzieci czekali Indianie i mnóstwo atrakcji. W trakcie wycieczki  dzieci obejrzały  na własne oczy  osadę Indian, wioskę w jakiej żyli Indianie Równin Ameryki Północnej w XVIII – XIX wieku. Na terenie wioski dzieci zobaczyły   oryginalne tipi wigwamy, czyli mieszkania Indian, a w nich  misternie wykonane repliki autentycznych przedmiotów takich jak: stroje, broń, przedmioty codziennego użytku, a wszystko ze skór upolowanych zwierząt: bizonów, antylop, jeleni. Zwiedzanie  było opatrzone  bardzo ciekawymi komentarzami i opowieściami. Ale wioska indiańska to nie tylko eksponaty i opowieści z nią związane. To przede wszystkim zabawa czyli indiański tor przeszkód, strzelanie z łuku, celowanie rzutkami.  W trakcie pieczenia kiełbasek słuchano przy ognisku legend. Kiedy dzieci zajadały się kiełbaskami, przewodnicy umilali czas przyśpiewkami indiańskimi, grą na indiańskim flecie i bębnie. Ponadto dzieci zakupiły magiczne amulety, które będą ich chronić. Wizyta w wiosce indiańskiej zakończyła się przejażdżką ciuchcią po pobliskiej okolicy.  Ten  dzień pozostanie z pewnością na długo w pamięci dzieci. W radosnych nastrojach wróciły do domu.

                                                                                                 Danuta  Olek
DZIEŃ DZIECKA – DZIEŃ SPORTU

  1 czerwca  był Dniem Dziecka obchodzonym na sportowo. Całość imprezy otworzył uroczysty apel na którym  między innymi zostały wręczone nagrody zwycięzcom różnych konkursów. Następnie uczniowie mogli się wykazać w różnych konkurencjach sportowych. Były konkurencje sprawnościowe ze skakanką, rakietkami do tenisa, rowerowy tor przeszkód i unihokej, rozgrywki w piłkę ręczną czyli dla każdego coś dobrego. Pomimo tego, że pogoda nie była w tym dniu zbyt łaskawa, wszyscy bawili się świetnie, a co najważniejsze bezpiecznie i w duchu walki fair play.


Akcja "Czyste rączki"

   Po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do akcji humanitarnej na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci. W tym roku pod nazwą "Czyste rączki". Wspólnie ze Stowarzyszeniem ALTER EGO wspieramy inicjatywy społeczne organizujące zbiórkę środków czystości dla najuboższych dzieci z Gminy Świebodzin jako współpartner przedsięwzięcia.

   Akcja przeprowadzona w naszej szkole, zaowocowała zbiórką dużej ilości tych środków. W zbiórkę artykułów zaangażowała się p. Justyna Marciniak - przedstawiciel Rady Rodziców, czym w znacznej mierze wsparła pedagoga szkolnego.

  Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom oraz nauczycielom, którzy przyczynili się do pomocy dla najbardziej potrzebujących dzieci naszej gminy.Kwiatek Kulturatek

  3 czerwca odbył się apel klas młodszych podsumowujący  szkolną akcję „Kwiatek Kulturatek”. Uczniowie klas IE i IF wraz z wychowawczyniami p. Danutą Olek i p. Renatą Janik przygotowali występ o kulturalnym zachowaniu pod hasłem „Moje zachowanie, moją wizytówką”. Na zakończenie apelu zostały rozdane dyplomy dla „Mistrzów Dobrych Manier – Kulturatek”

 

Mistrzowie Dobrych Manier:

Natalia Stanulewicz kl. IIId

Konrad Sokólski kl. IIe

Kacper Bagiński kl. IId

Matylda Mickiewicz Id

Nikola Badowska Ic

Maja Kołodziej-Marszał kl. IIIc

Maria Jopek kl. IIa

Zuzanna Bilewicz kl. IIb

Maja Czyż kl. Ib

Apolonia Wagner kl. If

Kamil Kałmucki kl. IIc

Nikola Hanebauer kl. Ia

Antonina Kłódka kl. IIIa

Michał Wawrzyniak kl. Ie

Wiktoria Gołąb kl. IIIb

 
Festyn w Neuenhagen

  Dnia 6 czerwca 2015r. w ramach współpracy polsko-niemieckiej grupa uczniów z klas IV, V i VI wraz z nauczycielami pojechała do szkoły w Neuenhagen. W ten dzień Szkoła Podstawowa im. Goethego organizowała letni festyn. Uroczystość była wspaniałą okazją do osobistego poznania koleżanek i kolegów z Niemiec, oraz zaprezentowania talentów muzycznych naszych uczniów. Oprócz uczestnictwa w grach i zabawach organizatorzy zapewnili nam także pyszne przekąski i napoje. Nie mogło zabraknąć również zwiedzania 100-letniego budynku szkoły. Punktem kulminacyjnym imprezy był mecz piłki nożnej drużyn obu szkół, który zakończył się wynikiem 2:2. Na długo zapamiętamy tak mile spędzony dzień i z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wizyty naszych niemieckich przyjaciół.

Joanna Jóźwiak


Festyn

 W tym roku po raz drugi piękna pogoda i moc atrakcji zachęciły uczniów i ich rodziców do przyjścia na Festyn zorganizowany 14 czerwca przez Radę Rodziców przy współpracy z dyrekcją szkoły oraz nauczycielami naszej szkoły. Na uczestników czekało całe mnóstwo atrakcji - od wspaniałych domowych smakołyków, poprzez różnego rodzaju konkursy, pokazy i zawody sportowe, aż po trampoliny i zjeżdżalnie.
Wszystkim, którzy włączyli się w organizację festynu serdecznie dziękujemy! 
Zakończenie roku szkolnego

27 czerwca 2015 roku odbyło uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Na uroczystym apelu na boisku szkolnym p. dyrektor wręczył nagrody wzorowym uczniom klas III - V. Następnie podziękował wszystkim za doskonałą pracę w roku szkolnym i życzył wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Po części oficjalnej nadszedł czas na spotkania z wychowawcami w klasach.

 

Klasy szóste spotkały się na uroczystym apelu w auli szkolnej. Pożegnały się również przedstawieniem przygotowanym przez uczniów pod kierunkiem wychowawców pod hasłem "Szczęśliwej drogi już czas..."