Szkoła Podstawowa nr 2

im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Dzisiaj jest: 20 stycznia 2019    |    Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

ORIGAMI w szkole

ORIGAMI japońska sztuka składania papieru

po japońsku ORI oznacza składać, a GAMI papier.

   ORIGAMI narodziło się w VI wieku w Chinach, w których to wynaleziono papier. Chińczycy składali papierowe figurki, które wykorzystywali w obrzędach religijnych. Jednak to Japonia uważana jest za kolebkę ORIGAMI, ponieważ to właśnie sto lat później japońscy mnisi rozpowszechnili w swoim kraju papier oraz sztukę jego składania.

   Do Europy ORIGAMI dotarło dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo rozwijało się Hiszpanii, a potem w innych krajach. Cały świat poznał i zachwycił się ORIGAMI w XX wieku dzięki Akiro Yoshizawa, który jest twórcą wielu własnych kompozycji.

   Symbolem ORIGAMI jest żuraw, który według japońskich wierzeń żyje 1000 lat.  Żuraw wykonany z papieru jest wyrazem tęsknoty za zdrowiem, życiem i pokojem. 
   Z papierowym żurawiem ORIGAMI wiąże się smutna historia dziesięcioletniej Sasaki Sadako, która stała się jedną z ofiar napromieniowania po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Chora na białaczkę dziewczynka podjęła trud stworzenia tysiąca żurawi ORIGAMI, wierząc, że zgodnie z legendą wyprosi w ten sposób swoje zdrowie i pokój na świecie. Niestety ciężka choroba nie pozwoliła dziewczynce na zrealizowanie marzeń, ostatni wykonany przez nią żuraw był 644. Po śmierci Sasaki Sadako, jej koleżanki i koledzy z klasy złożyli pozostałe żurawie, a w Parku Pokoju w Hiroszimie postawiono pomnik, na którym dziewczynka unosi w górę złotego żurawia. 
    Każdego roku w rocznicę zrzucenia bomby na Hiroszimę, ludzie składają na pomniku tysiące papierowych żurawi, wyrażając tym samym pragnienie zachowania pokoju.

   W tradycyjnym ORIGAMI modele wykonuje się z jednej, kwadratowej kartki papieru (można także używać innych kształtów – trójkątów, prostokątów lub wielokątów). W trakcie składania nie powinno się używać nożyczek ani kleju.
Istnieje odmiana ORIGAMI wykonywana z wielu elementów, tzw.  ORIGAMI modułowe. W większości takich modeli do łączenia używa się specjalnych systemów łączenia opartych na zasadzie wypustek i kieszonek, a do ich wykonania nie potrzebujemy kleju. Są także modele, do wykonania których klej jest niezbędny, jak np. przepiękne tradycyjne kusudamy czy inne delikatne konstrukcje, kwiaty.

ZAPRASZAM NA SPOTKANIA Z ORIGAMI W NASZEJ SZKOLE !

W PIĄTKI NA 6 – 7 LEKCJI W SALI 10.

Na pierwszych zajęciach wykonywaliśmy żurawie. A na najbliższych będziemy uczyć się wykonywać najpierw modul SONOBE,  a następnie modele złożone z tych modułów.
Do zobaczenia na zajęciach.
Renata Ociepa