Szkoła Podstawowa nr 2

im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Dzisiaj jest: 20 sierpnia 2018    |    Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

ORIGAMI w szkole

ORIGAMI japońska sztuka składania papieru

po japońsku ORI oznacza składać, a GAMI papier.

   ORIGAMI narodziło się w VI wieku w Chinach, w których to wynaleziono papier. Chińczycy składali papierowe figurki, które wykorzystywali w obrzędach religijnych. Jednak to Japonia uważana jest za kolebkę ORIGAMI, ponieważ to właśnie sto lat później japońscy mnisi rozpowszechnili w swoim kraju papier oraz sztukę jego składania.

   Do Europy ORIGAMI dotarło dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo rozwijało się Hiszpanii, a potem w innych krajach. Cały świat poznał i zachwycił się ORIGAMI w XX wieku dzięki Akiro Yoshizawa, który jest twórcą wielu własnych kompozycji.

Czytaj więcej...

Bransoletki z gumek

Na ich punkcie oszalały dzieci, i dziewczynki, i chłopcy, a nawet dorośli, bo noszą je m.in. Miley Cyrus, David Beckham i księżna Katev Na każdej przerwie widujemy jak uczniowie noszą i robią bransoletki na palcach, widelcach oraz na krośnie. W Internecie można znaleźć sposób robienia bransoletek oraz innych gadżetów. Kiedy spacerujemy, na chodnikach widać gumeczki Loom Bands jak leżą i zaśmiecają środowisko.

Tymczasem lekarze przestrzegają, że gumki do wyplatania bransoletek mogą zawierać toksyczne substancje, zagrażające zdrowiu  mogą wywoływać alergie i inne choroby.

 Lepiej też zainwestować więcej pieniędzy i kupić oryginalne zestawy do wykonywania biżuterii z gumek niż ich podróbki, które nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa.

   Ania, Nikola i Klaudia