Finał Konkursu CSR w PSP2 w Świebodzinie

W dniu 9 grudnia 2014 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie poświęcone Społecznej Odpowiedzialności w Biznesie (CSR). Do wydarzenia doszło dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły  i firmie „Odzysk” s.c. ze Świebodzina, która realizuje projekt poświęcony CSR. W ramach spotkania z uczniami, nauczycielami i rodzicami swoją prelekcję przedstawił przedstawiciel Uniwersytetu Szczecińskiego - dr Rafał Szymański - specjalizujący się w zagadnieniach związanych z relacjami biznesu i otoczenia, w szczególności budowaniu trwałych stosunków z interesariuszami przedsiębiorstw.

Podczas spotkania nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego wspólnie przez Dyrekcję Szkoly i  Zakład Surowców Wtórnych „Odzysk” s.c.. Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor Iwona Kowalik (PSP2), Agnieszka Giżycka i Ewa Tołłoczko („Odzysk” s.c.) oraz dr Rafał Szymański (Uniwersytet Szczeciński) nagrodziła uczniów w dwóch kategoriach: klas II-III i klas IV-VI. Wygrani otrzymali nagrody ufundowane przez firmę „Odzysk”, które promują prośrodowiskowe zachowania oraz dbałość o bezpieczeństwo interesariuszy firmy, w tym dzieci i młodzieży.

W kategorii klas II-III nagrody otrzymali: I miejsce - Marcelina Matwiejczyk (IIIc), II miejsce - Oliwia Grudzińska (IIc), III miejsce - Alicja Barełkowska (IIe), IV miejsce - Adam Urbanowicz (IIIa), V miejsce - Amelia Romejko (IIId) zaś wyróżnienia otrzymali: Oskar Kowalczyk (IIa) i Kamil Kałmucki (IIc).

W kategorii klas IV-VI nagrody otrzymali: I miejsce - Nikola Wróbel (IVa),  II miejsce - Alicja Goler (Vb), III miejsce - Wiktoria Urbaniak (IVb), IV miejsce - Gabriela Sadowska (VIc), V miejsce - Klaudia Zdanowicz (Vd),  zaś wyróżnienia otrzymali: Jonatan Błaszczuk (VIb) i Adam Naumiec (VIa). Zwycięzcom gratulujemy!

Pełna fotorelacja z rozdania nagród i więcej informacji o projekcie znajdują się na stronie www.zswodzysk.pl

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami. Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.

Zakład Surowców Wtórnych „Odzysk” s.c. jest firmą zajmująca się skupem i sprzedażą surowców wtórnych tj. między innymi złomu stalowego i metali kolorowych, makulatury, folii opakowaniowej. Realizuje w Świebodzinie projekt „Opracowanie strategii CSR wraz z nowoczesnymi inwestycjami i wdrożenie standardów serii  AA1000 oraz raportowania GRI we wszystkich obszarach CSR firmy ODZYSK” współfinansowany przez Szwajcarię  w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)”

W ramach tego projektu firma buduje relacje z pracownikami, dostawcami i odbiorcami oraz lokalną społecznością, w tym organizuje spotkania z dziećmi i młodzieżą.

Misją firmy jest aby szanując środowisko naturalne i otoczenie społeczne dążyć do najwyższej jakości usług  poprzez zaangażowanie wszystkich pracowników firmy, tak aby obok uczciwości i innowacyjnych rozwiązań stanowiły one główne powody wyboru firmy jako partnera biznesowego.

Firma ma też wizję, że do 2020 roku osiągnie pozycję lidera w sektorze mikroprzedsiębiorstw, zajmujących się obrotem surowców wtórnych, który będzie wyznaczał innowacyjne trendy dla całego regionu. Osiągnie to poprzez ciągłe inwestycje w wartość kapitału ludzkiego, park maszynowy i rozwój współpracy z sektorem B+R, opierając się na naszych regionalnych interesariuszach.

W tym roku największym sukcesem firmy było zajęcie 3. miejsca na ponad 140 firm sklasyfikowanych w rankingu krajowym, co stanowiło jednocześnie najlepszy wynik wśród wszystkich  firm z województwa lubuskiego, w ramach konkursu „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)”

Opracowali:
Wicedyrektor Iwona Kowalik