Szkoła Podstawowa nr 2

im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Dzisiaj jest: 16 lutego 2019    |    Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel

Szkoła Odkrywania Talentów

Rok szkolny 2010/2011 - Rokiem Odkrywania Talentów

 
 

- W każdym uczniu drzemią jakieś talenty. Dlatego ważne jest, by w porę je wyłowić.  Duża w tym rola zarówno nauczycieli, jak i rodziców - podkreśliła minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podczas inauguracji Roku Odkrywania Talentów. Uroczystość odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Uczniowie zdolni, o nieprzeciętnych zainteresowaniach, laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych, wymagają indywidualnego traktowania i zainteresowania ze strony nauczycieli i rodziców. By zwrócić uwagę na potrzeby edukacyjne właśnie tej grupy uczniów, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall ogłosiła rok szkolny 2010/2011 Rokiem Odkrywania Talentów.

 
W naszej szkole odkrywamy talenty na różnorodnych kołach przedmiotowych:
 
Koło matematyczne dla uczniów klas IV – VI
 
Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań matematycznych. Zadania, gry i łamigłówki umysłowe oraz ciekawostki matematyczne zostały dobrane w taki sposób, aby pobudzały zainteresowania uczniów i zachęcały do działania na miarę ich możliwości. Koło przygotowuje do udziału w konkursach matematycznych.
 
Uczniowie uczestniczą i zdobywają nagrody w konkursach matematycznych: Kangur, Alfik, MAT, są finalistami i laureatami konkursów wojewódzkich. Odnoszą sukcesy w konkursach organizowanych na terenie gminy: Matematyczny Czar Par oraz Turniej Rachunkowy ABAKUS. Redagują gazetkę matematyczną.
 
Gminny Konkurs Matematyczny Czar Par
 
Od 9 lat szkoła jest organizatorem tego konkursu. Do udziału zapraszamy uczniów ze szkół położonych na terenie naszej gminy. Skierowany jest on do uczniów klas 4 i 5, a z klas 6 są sędziami. Zawodnicy starują parami i mają do pokonania 8 konkurencji: krzyżówki, układanki, gry matematyczne, tangram.
 
W konkursie startuje około 60 uczniów z klas 4 i 5.Uczniowie klas 6 proponują i przygotowują zadania. W czasie konkursu sędziami są uczniowie z innych szkół, biorących udział. Co roku nasi uczniowie są jego laureatami. Uczestnicy otrzymuje drobne nagrody, a najlepsi wartościowe gry logiczne.
 
Samorząd Uczniowski
 
Działalność SU stwarza warunki do aktywności społecznej, charytatywnej, wzajemnej pomocy w nauce, organizacji czasu wolnego. Uczniowie organizują zbiórkę makulatury, sprzedaż własnych wypieków, akcje GÓRA GROSZA, I Ty możesz zostać Mikołajem, WOŚP, Żonkilowe Pola Nadziei, Kiermasz Wielkanocny i in.
 
Sprzedaż żonkili – 1100 zł przekazane na rzecz hospicjum, zbiórka makulatury – 13 ton, zakupiono zegary na potrzeby szkoły, ze sprzedaży ciasta przekazano ok. 600 zł na schronisko dla zwierząt, a innym razem za 1250 zł zakupiono paczki mikołajkowe dla najbardziej potrzebujących, WOŚP ok. 1100 zł.
Zajęcia służą odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień aktywności obywatelskiej lub wolontariatu
 
Koło teatralne w kl. IV – VI
 
Uczestnicy zajęć realizują program „Zabawa w teatr”, ćwiczą dykcję, ruch sceniczny, wzbogacają słownictwo. Rozwijają zainteresowania teatralne, literackie, czytelnicze. Przygotowują spektakle, widowiska poetyckie.
 
Prezentacja przedstawień dla społeczności szkolnej, lokalnej, przedszkoli. Wyróżnienia konkursach recytatorskich, polonistycznych – finaliści i laureaci konkursów wojewódzkich. Tworzenie scenariuszy teatralnych, dekoracji.
Zajęcia służą odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień artystycznych
 
Zajęcia sportowo – rekreacyjne dla dzieci
 
Prowadzone 3 razy w tygodniu w każdym poziomie klasowym, osobno dla chłopców i dziewcząt. Rozwijają zainteresowania sportowe, umiejętności ruchowe w różnych dyscyplinach, z ukierunkowaniem na piłkę ręczną. Uczniowie uczestniczą w współzawodnictwie klasowym, turniejach wojewódzkich i ogólnopolskich.
 
Turniej ORLIK CUP: I m. chłopcy na 8 drużyn, Mistrz Woj. Lubuskiego w pił. ręcz. chłopców i dziewcząt w rozgrywkach szkolnych i klubowych; VIII m. chłopcy i IX m. dziewczęta w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Sz. P. w pił. ręcz :Chrzanów 2011 – VI m. chłopcy. Sukcesy w wielu turniejach miejskich.
Zajęcia służą odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień sportowych
 
Nasi partnerzy:
Świebodziński Dom Kultury, TS ZEW Świebodzin, Dyrektor Szkoły, Starostwo Powiatu Świebodzin
 
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że od 1 września 2011 roku działania związane z odkrywaniem talentów przejmuje Ośrodek Rozwoju Edukacji. Wszystkie informacje znajdują się na stronie: www.ore.edu.pl/odkrywamytalenty. Dotychczasowa strona ROT www.roktalentow.men.gov.pl nie będzie aktualizowana i staje się stroną archiwalną.